Makyajsız Güzel Görünmek İçin İpuçları

Makyaj, uzun yıllardan beri kadınların kullandığı güzel görünme yöntemlerinden biridir. Ancak, konuşulmaktan kaçınsa da makyaj malzemeleri özellikle bazı durumlarda oldukça zararlı olabilir. Özellikle de makyaj malzemelerine alerjisi olan birçok kişi bulunmaktadır. Hem bu alerjiye sahip olan kişiler hem de doğallıktan yana olanlar makyajsız güzel görünmek için ipuçları konusunu sıklıkla araştırmaktadır.

Makyajsız Güzel Görünmek İçin İpuçları
Makyajsız Güzel Görünmek İçin İpuçları

Bu makalemizde sizler için internette en sık araştırılan konulardan olan makyajsız güzel görünmek için ipuçları, makyajsız güzel görünmenin püf noktaları, makyajsız güzel görünmenin sırları ve makyajsız güzel olmak gibi konuları detaylı bir şekilde ele aldık… 

Cilt Temizliği 

Sağlıklı, ışıl ışıl ve parlak bir cilt için en önemli adımlardan biri de cilt temizliğidir. Gün içinde cilt üzerinde biriken kir, yağ ve toz uzun vadede cilt üzerinde siyah noktalara, sivilcelere ve aknelere neden olabilir. Çeşitli cilt sorunları yaşamamak ve parlak bir cilde sahip olmak için cildin günlük olarak düzenli temizlenmesi oldukça mühimdir. 

Nem 

Cildin parlak ve sağlıklı görünmesinin en önemli adımlarından biri de düzenli olarak nem takviyesi yapmaktır. Bazı durumlarda cildin kendi nem tabakası yeterli olmayabilir. Bu nedenle cilt tipine uygun olan bir nemlendiricinin günlük olarak uygulanması gerekmektedir. Özellikle kuru, pul pul dökülen ve solgun renkli bir cilde sahipseniz nemlendirici takviyesini çoğaltabilirsiniz. 

Göz Çevresi Bakımı 

Kadın yüzünün en hassas noktalarından biri de şüphesiz göz çevresidir. Üstelik yorgun, mor ve kırışık göz altları için uygulana göz altı kapatıcıları da bu durumu sonsuz bir döngüye sokmaktadır. Göz çevresi, bilgisayar ve telefona bakmaktan, dış etkenlerden ve yaşlılık nedeniyle morarabilir, kırışabilir ve koruyabilir. Cilt tipinize uygun olan bir göz altı kremi ile bu durumun önüne geçmek büyük önem teşkil etmektedir. Önlem alınmadığı taktirde, hafif kırışıklıklar derin kaz ayaklarına ve kırışıklıklara neden olabilir. 

Uyku Düzeninizi Koruyun

Gün içinde yorulan cildi dinlendirmenin en iyi yolu uykudan geçer. Uyurken, cildin ve bedenin iyileşmesi ve güzelleşmesi için gerekli hormonlar salgılanmaktadır. Bir yetişkinin, gün içerisinde en az 7 saat uyuması gerekmektedir. Yeteri kadar uyku uyumayan kişilerde yorgun göz çevresi, solgun bir cilt ve dikkat eksikliği meydana gelebilir. 

Peeling 

Peeling, cildi ölü derilerden arındırarak temizlemek olarak adlandırılabilir. Peelingin faydaları şu şekilde sıralanabilir; cildi ölü derilerden arındırır, yüze canlılık sağlar, sivilce, akne ve siyah noktaları temizler. Bu nedenle haftada en az 1 kere yapılacak peeling cilt güzelliğinizi arttırabilir. Ancak bunu yaparken cilt tipinize uygun olan peeling ürününü kullanmaya dikkat ediniz. İnternette bulduğunuz tariflerle evde kendi doğal peelinginizi de hazırlayabilirsiniz. 

Kaşlarınızı Unutmayın 

Kaşlarınız şüphesiz tüm yüz tipinizi, ifadenizi ve güzelliğinizi değiştirmektedir. Size ve yüzünüze uygun olan kaş tipini kullandığınızdan emin olun. Yüz tipinize uygun olan kaş tipini belirlemek için bir güzellik uzmanına danışabilirsiniz. Evde de makyaj yapmasanız bile kaşlarınızı hafif olarak boyayabilir ve yukarı doğru tarayabilirsiniz. Taranmış kaşlar, yüze daha derin anlamlar kazandırmaktadır. 

Güneş Koruyucu Kullanın 

Uzmanlar, düzenli olarak güneşe maruz kalan kişilerin yaşıtlarından en az 5 yaş daha olgun gösterdiğini söylemektedir. Güneş, güçlü bir D vitamini kaynağı olsa da aynı zaman UV ışınlarıyla cilde büyük zararlar da vermektedir. Uzun vadede çıplak tenin güneş ışığına maruz kalması cilt kanserine de davetiye çıkarmaktadır. Bu nedenle güneşe çıkarken yüksek faktörlü bir güneş koruyucu kullanmayı unutmamanız gerekmektedir. 

Kirpiklerinize Bakım Yapın 

Uzun vadede maskara kullanımı, kirpikleri güçsüzleştirmiş ve kısaltmış olabilir. Ancak üzülmeyin, doğru ve düzenli şekilde kirpik bakımı yaparak onları eski güçlü ve gür haline getirebilirsiniz. Örneğin bir şişe içerisinde tatlı bade yağı ve hint yağını karıştırın. Bu karışımı bir kirpik fırçası yardımıyla her gece düzenli olarak kirpiklerinize uygulayın. Kısa süre içerisinde kirpiklerinizin güçlendiğini ve uzadığını göreceksiniz. 

Dudaklarınıza Bakım Yapın. 

Özellikle soğuk kış ve kavurucu yaz aylarında dudaklarınızın çatladığını ve acıdığını görmek mümkündür. Kusursuz bir yüz güzelliğinin en önemli adımlarından biri de kusursuz dudaklardır. Bu durumda dudak bakımı devreye girmektedir. Düzenli olarak yapacağınız dudak bakımı ile doldun, pembe ve pürüzsüz dudaklara sahip olacaksınız. Evde bir lip balm hazırlamak için Hindistan cevizi yağı, bal mumu ve shea yağını karıştırabilirsiniz. Bu karışım derinlemesine nemlendirme ve onarma özelliklerine sahiptir. 

Dişlerinizi Unutmayın 

Dişler, vücudun en önemli noktalarından biridir. Öyle ki en yaşamsal fonksiyonlarımızdan biri olan yemek yeme işlemini dişlerimiz ile birlikte yaparız. Yüzümüz ne kadar güzel olursa olsun, kirli ve sarı dişlerle hiçbir zaman çekici görünemeyiz. Bu nedenle makyajsız güzel görünmek için ipuçları listesinde son sırada düzenli olarak diş bakımı yapmak gelmektedir. Örneğin her gün dişlerinizi fırçalayın, diş ipi ve ağız çalkalama suyu kullanın. Kısacası dişlerinizi unutmayın.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!