Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım?

Evde Hamile Olduğunu Anlama Yöntemleri

Anne olmak şüphesiz dünyanın en güzel şeyi. Ancak bazen istediğimiz veya istemediğimiz gebelikler meydana gelebiliyor. Hal böyle olunca kişiler sıklıkla hamile olduğumu nasıl anlarım sorusunu soruyorlar. Hamilelik belirtileri neredeyse herkes tarafından biliniyor. Bulantı, kusma ve aş erme gibi belirtiler hamilelik denince akla ilk gelen belirtiler. Peki vücudunuzun hamile olduğunuza dair gizli mesajlar gönderdiğini de biliyor musunuz?

Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım? Evde Hamile Olduğunu Anlama Yöntemleri
Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım? Evde Hamile Olduğunu Anlama Yöntemleri

Bu makalemizde sizler için anne adaylarının daha doğrusu anne olmak isteyenlerin ve hamilelik ile ilgili şüpheye düşenlerin internette sıklıkla araştırdıkları evde hamile olduğumu nasıl anlarım, hamile olduğumu nasıl anlarım, hamile olduğunu nasıl anlarsın, hamile olduğumuzu nasıl anlarız, hamile olduğun nasıl anlaşılır, 1 haftalık hamilelik nasıl belli olur, hamilelik belirtileri kaç haftada belli olur, hamilelikte gebelik belirtisi olmaması normal mi, adet kaç gün gecikirse hamilelik kesinleşir, hamile olduğunuzu nasıl anladınız, hamile olup olmadığımı nasıl anlarım evde gibi konuları detaylı bir şekilde ele aldık.

En Sık Görülen Hamilelik (Gebelik) Belirtileri;

Göğüslerde Hassasiyet 

Kadınlar da regl dönemlerinde de göğüslerde hassasiyet gözükmektedir. Ancak gebelikte oluşan göğüs hassasiyeti regl döneminkinden biraz daha farklıdır. Regl döneminde oluşan hassasiyet, kişiler sadece göğsüne dokunduğunda ortaya çıkar. Ağrı genelde göğüs ucunda toplanır ve çok rahatsız edici değildir. Ancak hamilelik döneminde oluşan göğüs hassasiyeti daha farklıdır. Hamilelik döneminde oluşan göğüs hassasiyetinin sebebi şudur; vücut, bir bebek geleceğinin farkındadır ve göğüs üzerinde bulunan süt kanallarını açarak anneyi bebeği emzirmek üzere süt üretmek için hazırlar. Bu nedenle hamilelik döneminde oluşan göğüs ağrısı memenin tümünü kapsar ve bazı durumlarda dayanılamayacak hale gelebilir. 

Duygusal Bozukluklar 

Duygusal bozukluklar denildiğinde hemen korkmayın. Gebelik, çeşitli psikolojik hastalıklara neden olmaz. Bilindiği üzere hamilelik, kadın vücudunda tüm hormonların baştan aşağı değişmesidir. Bu durum haliyle de beyni etkilemektedir. Hamilelik yaşayan bir kadın da genellikle hafif depresyon, çeşitli duygusallıklar ve ağlama krizleri yaşanabilir. Ancak bu durum tamamen doğaldır. Gebe olan kişiler kesinlikle doktor onayı olmadan antidepresan ilaçlar kullanmamalıdır. 

Döllenme Sonrası Kanama 

Döllenme sonrası kısa süreli kanama, ana rahminde döllenme gerçekleştikten 3 – 8 gün sonrasına kadar gerçekleştirilen, embriyonun ana rahmine oturması/yerleşmesi olarak adlandırılabilir. Halk arasında bu duruma “üstüne görme” denmektedir. Döllenme sonrası kanama sırasında gelen kan, genellikle açık renkli ve çok az miktardadır. Saatlerce devam etmez veya günlerce sürmez. Bu nedenle kanamanız uzun süredir devam ediyorsa bilin ki büyük ihtimalle döllenme sonrası kanama değil regldir. 

Sık Tuvalete Gitme 

Hamile olduğumu nasıl anlarım sorusunun en önemli cevaplarından biri de şüphesiz sık tuvalete gitmektir. Kadınlar, zaten erkekler ile karşılaştırıldığında daha sık tuvalete giderler ancak son zamanlarda daha sık tuvalete gitmekteyseniz ve korunmasız ilişki yaşadıysanız büyük ihtimalle hamile olabilirsiniz.  

Nefes Darlığı 

Nefes darlığı da hamilelik belirtileri arasında gösterilmektedir. Özellikle 10-12 hafta arasında hamileler bu durumu daha sık yaşamaktadırlar. Bunun nedeni, bu haftada olan bebekler en hızlı büyüme gösteren bebeklerdir. Bu nedenle iç organlar sıkışarak bebeğin sağlıklı büyümesi için yer açarlar. Nefes darlığı gebe kadınlarda bu nedenle oluşmaktadır. 

Kabızlık 

Kabızlık tüm insanların zaman zaman başına gelen bir durumdur. Kabızlığın en büyük nedeni insanların yanlış/zararlı yiyecekler tüketmesidir. Ancak gebelikte oluşan kabızlığın nedeni tamamen farklıdır. Gebe bir kadının vücudunda salgılanan bol miktarda progesteron hormonu kabızlığa neden olur. Eğer kabızlığınız 3 günden fazla sürüyorsa hamile olma ihtimaliniz olabilir.

Hamile Olup Olmadığımı Nasıl Anlarım?

Öncelikle adetinizde (Regl) belirgin şekilde gecikme durumu söz konusu ise hamile olup olmadığınızı öğrenmenin en kolay yolu evde kendinize gebelik testi uygulamaktır. Ayrıca bu durum için en yakın bir kadın doğum uzmanına başvurmanız gebelik şüphesi konusunda sizlerin en doğru ve kesin sonuca ulaşmanızı sağlayacaktır. Kolayca yapılacak bir kan testi sonucunda hamile olup olmadığınız kesin olarak anlaşılacaktır.

1 Haftalık Hamilelik Nasıl Belli Olur? Gebeliğin İlk Hafta Belirtileri Nelerdir?

Hamileliğin birinci haftasında vücudunuzda yaşanan bazı değişimler aklınıza acaba hamile miyim gibi soruları getirebilir. Eğer sizde ilk haftada gözlemlenen hamilelik belirtilerini merak ediyorsanız aşağıdaki ip uçları hamilelik belirtisi konusunda sizlere yol gösterici olabilir.

Hamileliğin İlk Haftasında Anne Adayında Olması Muhtemel Belirtiler;

  • Adet dönemi gecikmesi
  • Halsizlik, yorgunluk ve uyku hali
  • Göğüslerde aşırı hassasiyet
  • Mide bulantıları ve kusma
  • Yiyeceklerin kokusundan, kendisinden tiksinme ya da iştah artışı
  • Kokulara karşı hassaslık
  • Ağızda metalik tat
  • Sık sık idrara çıkma
  • Pelvik bölgesinde ağırlık hissi

1 Haftalık Hamilelik Kan Testinde Çıkar mı?

Bir haftalık gebelik testte çıkar mı: Anne adayının vücudunda salgılanan HCG miktarı embriyonun rahime yerleşmesinin ardından birkaç haftada her 48-72 saatte 2 katına çıkar. Bu durum gebe bir kadının hCG seviyesinin gebe olmayan kadına göre hızla artış gösterdiği anlamına gelir. Ovulasyonun ardından bir hafta yani 7 gün sonra HCG oranı 50 ml’ye kadar ulaşabilir. HCG oranı ilk olarak kanda görüldüğünden, idrar testinde bu sonucun görülmesi biraz daha zaman alır. İdrar testinden en doğru sonucu alabilmek için son adet tarihinin üzerinden birkaç günün geçmesini beklemek gerekir. Peki hamilelik belirtileri kaç haftada belli olur? Bu sorunun yanıtını gelin birlikte öğrenelim.

Hamilelik Belirtileri Kaç Haftada Belli Olur?

Hamileliğin ilk aşaması olan gebeliğin ilk haftalarında implantasyon (tutunma kanaması) başlar. Bu süreçte döllenen yumurta rahim duvarına yerleşir ve anne adayında implantasyon yani tutunma kanaması görülür. Bu tip kanamalar genellikle kısa süreli olup lekelenme şeklinde görülür. Çoğu zaman adet kanı ile karıştırılsa da halk arasında da “üstüne görme” olarak adlandırılan bir nevi hamilelik belirtisidir.

Bu süreçten sonra anne adayında yaşanan kusma, mide bulantıları, iştah farklılıkları ve ruh halinde değişimler gibi gebelik semptomlarının da beraberinde gelmesi muhtemeldir. Ancak geciken bir adet tarihi hiç kuşkusuz hamileliğin sinyallerini veren en bilindik yöntemdir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!