Akbank Referans Kodu İle Para Çekme ve Para Yatırma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Bugün size Akbank direkt mobil uygulaması nedir? Akbank kartsız para çekme işlemi nasıl yapılır? Akbank referans koduyla para yatırma işlemi nasıl yapılır? Akbank referans koduyla para çekme işlemi nasıl yapılır? işlemleri nasıl yapılır, bunlardan bahsedeceğiz.

Bankalar her geçen gün mobil uygulamaları üzerinde geliştirmeler yaparak, müşterilerinin, şubeye gitmeden ya da bankanın müşteri hizmetlerini aramadan işlerini halledebilmesini sağlıyorlar.

Özellikle kartını unutan müşteriler için önceden para çekmek ve yatırmak bir hayaldi. Bankalar bu katı uygulamayı biraz yumuşatarak, şubelerden alınan sıra numarasıyla TC kimlik numarası veya müşteri numarası ile para yatırma ve para çekme işlemlerinin yapılabilmesini sağladılar.

Tabi şubelerden birçok işlem yapılıyorken, bir de kartını unutan müşterilerin, para çekme ve para yatırma işlemlerini de şubelerden yapmaya başlamasıyla, hem banka şubesinin işlem yoğunluğu artmış oldu hem de para çekme ve yatırma gibi basit ve hızlı sonuçlanacak işlem, şubenin iş yükünün artmasıyla birlikte uzun süreler beklemeye başladı. Bu durumu çözmek amacıyla bir çok banka, banka uygulamalarını geliştirirek kartsız para çekme ve para yatırma işlem menülerini eklediler.

Bu geliştirme hem kartını bir yerlerde unutan müşterilerin hızlı bir şekilde para çekme ve para yatırma işlemlerini kartsız bir şekilde yapabilmelerini sağladı hem de banka şubelerinin üzerinde yoğunluğu bir nebze olsun alarak, bu sayede farklı hizmet alacak olan diğer müşterilerin şubede bekleme sürelerini kısaltmış oldu.

Akbank bu konuda,  Akbank direkt mobil uygulaması üzerinde bir geliştirme yaparak, herhangi bir işlem ücreti olmadan, referans koduyla para çekme ve para yatirma işlemini mümkün kılıyor. Akbank referans koduyla para çekme ve para yatirma işlemlerini aşağıdaki adımları izleyerek gerçekleştirebilirsiniz;

Bu işlem için, Akbank Direkt Mobil uygulamasının telefonunuzda yüklü olması ve şifre ile bu uygulamaya giriş yapabiliyor olmanız gerekmektedir.

Akbank Referans Kodu İle Nasıl Para Çekilir ?

 1. Akbank Direkt’ e giriş yapınız.
 2. Uygulama ana sayfasının sağ üst kısmında yer alan menü ikonuna tıklayınız. Tıklama işleminden sonra,  menü genişleyecektir ve seçenekler listelenecektir.
 3. Listelenen seçeneklerden, Para Çekme / Yatırma seçeneğine tıklayınız.
 4. Açılan sayfada, Referans Kodu ile Para Çekme seçeneğine tıklayınız.
 5. Sonraki sayfada para çekeceğini Akbank hesabınızı belirleyiniz.
 6. Çekeceğiniz tutarı belirleyiniz ve devam butonuna tıklayınız.
 7. Bu aşamada telefonunuza SMS olarak bir Cep Şifre gelecektir. Şifreyi girip Tamam butonuna basınız.
 8. Açılan sayfada, para çekme işlemi için geçerli olan bir referans kodu göreceksiniz. Bu kod, 1 dakika süre  için geçerli olacaktır.
 9. Referans kodunuzu artık görebiliyorsunuz. Sonraki aşamada, Akbank ATM’ sinde GİRİŞ tuşuna basınız.
 10. ATM ekranında, Kartsız İşlemler ana menüsündeki Para Çekme butonu altındaki “ Referans Numarası ile Para Çekme ” seçeneğine girin.
 11. Akbank Direkt Mobil uygulamasında yer alan Referans kodunu girerek paranızı çekebilirsiniz.

Akbank ATM’lerinde, Akbank Direkt ile günlük 4.000 TL’ ye kadar para çekebilirsiniz.

Akbank Referans Kodu İle Nasıl Para Yatırılır ?

 1. Akbank Direkt Mobil uygulamasına giriş yapınız.
 2. Ana sayfanın sağ üst kısmında yer alan menü ikonuna tıklanır.
 3. Genişleyen menüde, Referans Kod ile Para Yatırma seçeneğine tıklanır.
 4. Açılan sayfada, para yatırılmak istenen hesap seçilir.
 5. Sonraki aşamada, size Para Yatırma Referans Kodu’ nun yer aldığı sayfa gösterilir.
 6. ATM’deki GİRİŞ butonuna basılır.
 7. ATM ekranında görülen, kartsız işlemler menüsündeki Para Çekme butonu altındaki “ Referans Numarası ile Para Yatırma ” seçeneği seçilir.
 8. Mobil uygulamadaki, referans numarası girilir ve para yatırılır.

NOT: Diğer okuyucularımızın da bilgilenmeleri adına konuyla alakalı aklınıza takılan soruları veya yazımızda eksik yada hatalı bilgi olup olmadığını alttaki yorum yaz bölümünden bizlere bildirmenizi önemle rica eder, sağlıklı günler dileriz.

5 Yorumlar
 1. ali diyor

  refran koduyla hesabima para yatilirsa yatiran kisi beni taniyacak mi bilgilerimi gorebilecek mi

 2. Hasan diyor

  Başkası bana para yatırdı ama beni akbabada hesap referans numarası nasıl alacagim acba

  1. Editor diyor

   Makalede anlatılan yöntemleri uygulamış mıydınız acaba efendim?

 3. ferhat diyor

  referans koduyla para yatırıldıgında ne zaman hesaba düşer ve aksam 18 de yatırılan para yarın mı düşer hesaba

 4. Ahmet diyor

  Referans numarasi ile dolandirildim galiba birinin referans numarasina para yatirdim ve bana referans numarasina yatirilan para devlete gidiyor dedileer ve senin pesine duser dediler bu dogrumu acil cevap yazin

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!