Yurtdışına Para Gönderme Yöntemleri

Yurtdışı Para Transferi Yöntemleri

Ülkemizde, bankalar aracılığında kolaylıkla EFT ve havale işlemleri yapılabiliyor.  Bu işlem oldukça zahmetsiz olsa da konu yurtdışına para gönderme olduğunda birtakım sorun meydana gelebiliyor. Ancak yurtdışına para gönderme yöntemleri arasında bazı yöntemler çok fazla komisyon alabiliyor. Bu nedenle para göndereceğiniz yolu iyi seçmeniz gerekmektedir. Peki yurtdışına para göndermek için hangi yolları kullanabilirsiniz?

Wise

Eski adıyla Transferwise olan Wise, 1000 Euro olan parayı hesaba yaklaşık 999.59 Euro olarak aktarmakta olan oldukça hesaplı bir yöntemdir. Bu nedenle Wise uygulamasının komisyonu yaklaşık 0.41 Euro olarak karşımıza çıkıyor. Ancak Wise uygulamasında Swift işlemler gerçekleştirdiyseniz yaklaşık 40 Euro kadar komisyon ücreti ödemek zorunda kalabilirsiniz. Wise ile para göndermek için göndericinin ihtiyacı olan şey yalnızca alıcının mail adresi ve İBAN numarasıdır. Wise ile yapılan para transferleri, iş günler içerisinde 24 saat içerisinde hesaba geçmektedir.

Western Union

Ülkeler arası para göndermek söz konusu olduğunda en çok kullanılan yöntemlerin arasında Western Union gelmekte. Neredeyse ismine herkesin aşina olduğu bir şirket olan Western Union’un Wise firmasına oranla komisyonlarının oldukça yüksek olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Yurtdışına Para Gönderme Yöntemleri
Yurtdışına Para Gönderme Yöntemleri

Öyle ki, Western Union ile yapacağınız transfer işlemlerinde 100 Euro’ya kadar 10 Euro, 1000 Euro’ya kadar olan gönderimlerde ile 65 Euro ücret kesilmektedir. Western Union ile ülkeler arası para transferi gerçekleştirebilmek için alıcının adına soyadına, İBAN numarasına ve mail adresine sahip olmanız gerekmektedir.

Swift

Ülkeler arası para transferi denince en bilindik şirketlerden bir diğeri de Swift olarak karşımıza çıkıyor. Swift uygulaması da Western Union ile karşılaştırıldığında komisyon ücretleri yüksek olarak karşımıza çıkıyor. Öyle ki, Swift ile yapacağınız 2000 Euro gönderimlerde yaklaşık 40 ile 60 Euro arasında komisyon ücreti alınıyor. Swift uygulaması ile para göndermek istediğinizde alıcının adına ve soyadına, İBAN numarasına ve mail adresine sahip olmanız gerekmektedir.

UPT

Pek bilinmeyen bir yöntem olan UPT ile yalnızca PTT aracılığı ile gönderim yapılabilmektedir. Ucuz Para Transferi anlamına gelen UPT, diğer para transferi yollarına göre oldukça düşük komisyon ücretlidir. Öyle ki, UPT ile 2000 Euro göndermek istediğinizde yaklaşık 10 Euro kadar düşük bir komisyon ücreti kesilmektedir. UPT ile para göndermek istediğinize alıcının adına ve soyadına, İBAN numarasına ve son olarak açık adres bilgilerine sahip olmanız gerekmektedir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!