Borsada Yatırım Yapmak

Borsada yatırım yapmak göz korkutucu kavramdır. Genelde insanların borsada büyük kayıplar yaşadığı duyarız ancak kimi zaman bunun tersi de olabilir. Kabul etmek gerekirse bu bir nevi kumar gibidir.

Borsada Yatırım Yapmak
Borsada Yatırım Yapmak

Borsada yatırım yapmak isteyenlerin kulaktan dolma bilgilerle bu piyasaya girmesi tavsiye edilmez. Birçok sitede değer kazanması beklenen hisse senetlerinin analizleri yer alır. Bu analizler, yüzlerce farklı husus göz önünde bulundurularak yapılır. Örneğin bir şirketin yeni bir buluşu, teknolojik bir şirketin büyük bir atılımı, şirket ortaklıkları veya farklı şeylere çözümler gibi aklınıza gelebilecek pek çok şey ileriye yönelik bir yükseliş sinyali manasına gelir. Öte yandan şirketlerin başarısız yatırımları, CEO’larından gelen açıklamalar veya hisse senedi sahiplerinin gözünü korkutacak haberler çakılmalara sebep olur. Bu durumda ne kadar hızlı çıkarsanız, paranızı da o kadar hızlı kurtarmış olursunuz.   

Bu makalemizde sizler için en çok araştırılan konulardan olan borsada yatırım yapmak, borsa nedir nasıl oynanır, borsa nedir nasıl yatırım yapılır, borsa nedir nasıl girilir, borsa nedir nasıl işler, borsa haram mıdır, borsa nedir nasıl para kazanılır ve son olarak borsa nedir ne işe yarar gibi konuları detaylı bir şekilde ele aldık… 

Borsa Nedir Nasıl Oynanır ?

Peki borsa nedir nasıl oynanır? Borsada tüm mevzu, bir hisse senedini düşük fiyatlardan alıp yüksek fiyatlarda satmaktır. Buna anonim şirketi şeklinde borsaya arz edilen spor kulüplerinin hisseleri de dahildir. Hissedarlar, değer kazanacak şirketleri temel analiz ve teknik analizlerle bulmayı amaçlar. Temel analizler, hisse senedi yatırımı yapılacak şirketin yol haritası ve temel değerleri, teknik analizler ise değer grafiğinin dalgaları arasında mum grafikleri ile yapılır. 

Mum grafikleri genel bir analist için birçok şeyi gösterebilir. Öte yandan hareketli indeksler, formasyonlar ve indeksler gibi karmaşık gelebilecek değerler hakkında az çok bilgi sahibi olmanız sizin açınızdan iyi olacaktır. Gene de endişe etmenize gerek yok, bugün pek çok sitede detaylı analizler vardır ve bunlar size yardımcı olabilir. Ancak bunlar borsa nasıl oynanır sorusunun tam cevabı değil. Borsada yatırım yapabilmek için yapmanız gereken bir vadesiz bir banka hesabınız ve yatırım hesabı açmanız. Daha sonra almak istediğiniz şirketin hisse senetlerini satın alabilirsiniz.  

Borsa Nedir Nasıl Yatırım Yapılır?

Henüz yeniyseniz, borsa nedir, nasıl yatırım yapılır konularına kısaca değinelim. Borsa, halka arz edilmiş şirketlerin hisselerinin listelendiği, burada değer kazanıp değer kaybettiği para piyasasının genel adıdır. Şirketler, işlevselliklerine ve çağımızın şartlarına göre değer kazanırlar. Örneğin Zoom platformu, pandemi dolayısıyla evden çalışmanın mecburi hale gelmesiyle patlama yaşamıştı. Dolayısıyla bir yatırımdan önce ön görülü olmak sizlere kazanç sağlar.  

Gün boyunca ekonomi sitelerinde, haber kanalarında veya gazetelerin ekonomi bölümlerinde borsanın gün boyunca düştüğü, çıktığı veya falan şirketin değer kazandığı gibi haberler dikkatinizi çekmiştir. Borsanın değer kazanması, hisse senetlerinin tümünün bir büyün olarak değer kazandığı manasına gelir.  

Borsa Nedir, Nasıl Girilir? 

Borsa nedir, nasıl girilir? Borsaya girmek için mobil uygulamalar veya web siteler kullanabilirsiniz. Sahip olduğunuz paraları doğrudan uygulamalar ile hisse senedi satın almak için kullanabilir, ya da bankaların mobil uygulamalarıyla hisse senedi alımı yapabilirsiniz.  

Borsaya girebilmek için arza sunulmuş hisse senedi olması gerekir. Aksi takdirde satın alım gerçekleştirebilmeniz mümkün olmaz. Herhangi bir siteden borsa değerlerini takip edebilir ve istediğiniz hisse senedinin anlık takiplerini yapabilirsiniz.  

Borsa Nedir, Nasıl İşler? 

Borsalar, alıcı ve satıcı tacirlerin bir araya gelerek işlem yaptıkları resmi alandır. Pazarlar bir perakende satış mağazası gibi fiziksel veya bir e-perakendeci gibi sanal olabilir. Diğer örnekler arasında karaborsa, açık artırma piyasaları ve finansal piyasalar bulunur. Piyasalar, arz ve talebe göre belirlenen mal ve hizmetlerin fiyatlarını belirler. Bu da size borsa nedir nasıl işler sorusunun cevabını bulmanızda yardımcı olur. 

Borsada bulunan bir şirketin hisse senetleri ne kadar rağbet görür ve kıt olursa o kadar değerli olur. Öte yandan arz-talep dengesinde altta kalan şirketlerin değerleri nispeten düşük olacaktır.  

Borsa Haram Mıdır ?

Borsa hakkında sık sorulan sorulardan biri de borsa haram mıdır? Borsada işlem gören ve helal kazanç sağlayan herhangi bir şirketin hisselerini satın alarak ona ortak olmak haram değildir. Bu da bir ticaret şekli olarak karşımıza çıkar ve hisse senedi satın almanın İslami açıdan bir sakıncası yoktur.  

Ancak borsada spekülasyonlara, dalgalanmalara ve diğer tacirlerin zarar etmesine yol açacak hareketlerde bulunanlar için borsa haram mıdır sorusunun cevabı değişir. Bu tip durumlar, yasal olarak tolere edilmediği gibi, İslami açıdan da sakıncalıdır. Buna ek olarak, insanları kandırmak, manipülatör hamlelere yönlendirmek, dine aykırı ticaret yapmak ve haram kazanç sağlayan şirketlere yatırım yapmanın İslamiyet’te yeri yoktur.  

Borsa Nedir, Nasıl Para Kazanılır?

Borsada amaç, bir hisse senedini düşük değerlerden satın almak ve değer kazandığında satmaktır. Peki Borsada nasıl para kazanılır? 

Borsada para kazanmak için sinyalleri iyi okumanız, yatırım yapacağını şirketi iyi değerlendirmeniz veya şartları okumanız gerekir. Bir şirketin değer kazanmadan önce öngörebileceğiniz birçok sinyali bulunur. Örneğin x şirketin 100 yeni market açacağını duyurması, büyük şirketlerle ortaklık imzalaması veya resmi ihaleleri alması gibi her türlü durum değer kazanmaya bir işarettir. Öte yandan grafikleri iyi okumak da size avantaj sağlayacaktır. Grafik değerlerinin anlık sinyallerinde hızlı bir şekilde işlem yapabilmeniz size kazanç sağlar.  

Borsa Nedir, Ne İşe Yarar?

Borsa nedir? Ne işe yarar? Borsa, kıymetli malların, gayrimenkul evraklarının ve hisse senetlerinin alınıp satıldığı alandır. Halka arz edilmiş şirketlerin hisseleri, tahviller, bonolar ve fonlar borsalar üzerinden işlem görür.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!