Banka EFT/Havale Saatleri

Yeni alınan kararla Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) banka EFT saatleri hakkında yeni bir düzenleme getirdi. Bu düzenlemeden önce kullanıcılar, yalnızca hafta içi pazartesi ve cuma günleri arasında akşam saat 17:00’a kadar EFT işlemleri yapabiliyordu. Yani bankalar kendi hesapları arasında her gün ve her saat işlem yapabilmekteydi ancak bankalar arası para gönderme işlemleri kullanıcıları zor durumda bırakmaktaydı. Peki banka EFT saatleri değişti mi? 

Banka EFT/Havale Saatleri
Banka EFT/Havale Saatleri

FAST yani, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi ilk etapta 11 banka tarafından kullanılacak. Peki 11 pilot banka hangileri? Sizler için internette en çok araştırılan konulardan olan banka EFT saatleri, Akbank EFT saatleri, Burgan Bank EFT saatleri, Şekerbank EFT saatleri, ING Bank EFT saatleri, Halk bankası EFT saatleri, Odea Bank EFT saatleri, Vakıfbank EFT saatleri, İş Bankası EFT saatleri, Yapı Kredi Bankası EFT saatleri, Denizbank EFT saatleri, Ziraat Bankası EFT saatleri, Alternatif Bank EFT saatleri, Fibabanka EFT saatleri, Garanti Bankası EFT saatleri,HSBC Bank EFT saatleri. TEB EFT saatleri, Türk Eximbank EFT saatleri ve son olarak QNB Finansbank EFT saatleri konularını detaylı bir şekilde ele aldık… 

 Akbank EFT saatleri 

Merkez Bankası tarafından yapılan yeni düzenleme ile Akbank EFT saatleri, haftanın her günü ve her saati yapılabilecek. Pilot uygulama çerçevesinde gerçekleştirilebilen maksimum işlem tutarı 50 TL ancak bu işlemler kademeli olarak arttırılacak. İşlemler ilk etapta 1000 TL’ye daha sonra da 50.000 TL’ye kadar yükseltilmesi planlanmakta.  

 Burgan Bank EFT saatleri 

Burgan Bank EFT saatleri, hafta içi olmak üzere saat 09:00-16:30 arasında geçerlidir. EFT işlemlerinin ortalama süresi 10 dakikadır. Banka henüz FAST sistemine dahil edilmemiştir.  

 Şekerbank EFT saatleri 

Türkiye’nin köklü bankalarından biri olan Şekerbank EFT saatleri, FAST sistemi dahilinde 50 TL’ye kadar haftanın her günü ve her saati yapılabilecek.  

 ING Bank EFT saatleri 

40’tan fazla ülkede hizmet veren ve dünyanın öncü finans gruplarından biri olan Hollandalı İNG bank EFT saatleri saat 09:00 ve 17:15 arasındadır.  

 Halk Bankası EFT saatleri 

Halk bankası EFT saatleri 08:00-16:30, yeni FAST sistemiyle beraber Halk Bankası ile 24 saat kesintisiz işlem yapılabilmekte.  

 Odea Bank EFT saatleri 

Lübnan asıllı Bank Audi firmasına ait uluslararası yatırımcı ortaklara sahip Odea Bank EFT saatleri 09:00-17:00 arasında yapılabilmekte.   

 VakıfBank EFT saatleri 

Türkiye Cumhuriyeti kamu bankalarından biri olan Vakıfbank EFT saatleri, 09:00-17:15 saatleri arasındayken, FAST sistemiyle beraber 24 saate çıkarılacaklar arasında. 

 İş Bankası EFT saatleri 

Türkiye’nin en eski bankalarından biri olan Türkiye İş Bankası EFT saatleri 09:00-17:00 arasındayken, FAST sisteminin pilot uygulamalarından biri olarak 24 saat yapılabilecek.  

 Yapı Kredi Bankası EFT saatleri 

Koç Holding şirketine ait Türkiye’nin en büyük bankalarından olan Yapı Kredi Bankası EFT saatleri de 09:00-16:00, geç EFT 16:00-17:20 saatleri arasında, FAST işlemleri ise haftanın her günü ve 24 saat yapılabilecek.  

 Denizbank EFT saatleri 

Denizbank da FAST sistemine dahil edilecek olan bankalar arasında yer almakta. Normalde 08:30-17:00 saatleri arasında yapılan normal EFT işlemleri FAST ile 24 saat yapılabilecek.  

 Ziraat Bankası EFT saatleri 

Türkiye’nin bir diğer kamu bankası olan Ziraat Bankası, FAST sistemi pilot uygulamalarına dahil edilmiştir. Ziraat Bankası EFT saatleri 09:00-16:00’dan FAST ile 7/24 yapılabilecek.  

 Alternatif Bank EFT saatleri 

Katar merkezli The Commercial Bank katılımcı ortaklığında olan Alternatif Bank henüz FAST sistemine dahil değildir. Dolayısıyla Alternatif Bank EFT saatleri henüz 08:00 ve 17:15 saatleri arasındadır.  

 Fibabank EFT saatleri 

Fiba Holding grubuna ait Fibabank FAST sistemine dahil edilmemiştir ve Fibabank EFT saatleri 09:00 ve 17:00 arasındadır.  

 Garanti Bankası EFT saatleri 

1946 yılında Ankara’da kurulan ve Türkiye’nin en büyük ikinci özel bankası olan Garanti Bankası EFT saatleri 16:00-17:15’tir. FAST ile EFT saatleri 24 saat olacak. 

 HSBC Bank EFT saatleri 

1865 yılında Hong Kong’da kurulan ve ülkemizde hizmet vermeye başlayan HSBC Bank EFT saatleri 08:30-17:00’dır.  

 TEB EFT saatleri 

Türk Ekonomi Bankası, kısa adıyla TEB bankası, İstanbul merkezli özel mevduat bankasıdır. Trade Center ile dünyada 60’tan fazla ülkede hizmet vermekte olan TEB EFT saatleri 09:00-17:15 iken, FAST ile 7/24 olacak. 

 Türk Eximbank EFT saatleri 

1987 yılında kurulan Türk Eximbank, FAST sistemi dışında kalmıştır. Türk Eximbank EFT saatleri 09:00-17:00’dır. 

 QNB Finansbank EFT saatleri 

Finansbank ismiyle kurulan ve daha sonra QNB Group ortaklığına katılan QNB Finansbank EFT saatleri 09:00 ve 17:15 arasındadır. Ancak FAST sistemine dahil olan bankada 7/24 EFT işlemi yapılabilecek.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!