Domain ve Hosting Seçmenin Püf Noktaları

Domain Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bilgisayarda bulunan resim, doküman ve diğer tüm içerikler internet kullanıcılarına ulaşım sağlayabilir. Bunun için internet üzerinde bir web sitesi açmak gerekiyor. Fakat bu işlemi gerçekleştirmek için barında hizmeti almanız gerekmektedir. Hosting hizmeti kullanarak her türlü içeriği saklayabilir ve sitenizde yayınlayabilirsiniz.

Domain ise bir internet sitesine erişmen için karmaşık sayılardan oluşan IP adresi yerine, daha kolay ve akılda kalıcı bir şeyi yazarak siteye giriş yapabilmenizi sağlar.

Domain ve Hosting Seçmenin Püf Noktaları Nelerdir?

Öncellikle domain adresi alırken nelere dikkat edeceğinizden bahsedecek olursak, bu işlem düşündüğünüz kadar kolay değildir. Domain (yani alan adı) aldıktan sonra yeniden değiştirmek oldukça zorlu bir işlemdir. Bu nedenle de baştan doğru planlama yaparak alan adınızı düşünerek seçmeniz önerilmektedir. Eğer kişisel ya da ticari bir site açacaksanız dünya üzerinde en çok geçerliliği olan “.com” uzantısını alabilirsiniz.

Türkiye üzerinde olan bir işletme için “.com.tr” uzantılı site domaini alabilirsiniz. Fakat aynı alan adının “.com” olanını da satın almalı olacaksınız. Çünkü rakibiniz ya da herhangi biri farklı amaçlar ile kullanabilir.

Hosting sistemlerini ise günümüzde 2 temel kategori olarak ayırabiliriz. Bunlar Linux tabanlı ve Windows tabanlı hosting sistemleridir. Yeni bir hosting satın alacağınız zaman dikkat etmeniz gereken temel şey kullanılacak ek modüller ve web sitenizin kodlama dili olacaktır. Mesela, yalnızca HTML olarak çalışacak site için sorumsuz hosting uyumu sağlanabilirken, ASP ya da .NET ile programlanmış olan internet sitesinde çalışma gerçekleşmesi için IIS bileşenlerine ihtiyaç olacağı için Windows hosting sistemine ihtiyaç duyulmaktadır. PHP program dili ile kodlanmış olan sitelerde ise hem Windows hosting hem de Linux sistemi kullanılabilir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!