Siber Zorbalıktan Korunmak İçin Ne Yapılmalı?

Özellikle kadın ve çocukların daha fazla maruz kaldığı siber zorbalıktan korunmak için ne yapılmalı? Siber zorbalığa karşı bireysel olarak alınması gereken tedbirlerden haberdar olarak, internet üzerinde kişisel ve aile bireylerinizin güvenliğini artırabilirsiniz. 

Siber Zorbalık Nedir? 

Siber zorbalık; İnternet kullanıcısının art niyetli kişilerin şantaj, tehdit, kişisel bilgileri ele geçirme gibi çeşitli istenmeyen fiziki ve psikolojik etkileri bulunan eylemlere maruz kalmasıdır. 

Siber Zorbalıktan Korunmak İçin Ne Yapılmalı?Bu eylemlerin birçoğu yüzeysel olurken, bazı durumlarda internet kullanıcısı daha ciddi şiddetlere maruz kalmakta ve bunun sonucunda da psikolojik etkileri büyük olan sıkıntılarla karşılaşmaktadır. Siber zorbalığa karşı devletin almış olduğu tedbirler, internet gibi bir ortamda bireysel olarak tam koruma sağlamayacaktır. Bu nedenle her internet kullanıcısının, daha çok engelli, kadın ve çocuk bireyleri hedef alan bu tür eylemlere karşı bireysel önlem alması daha etkin olmaktadır. 

Siber Zorbalıktan Korunmak İçin Ne Yapılmalı? 

İnternet ve tüm bilişim teknolojileri üzerinden karşılaşabileceğiniz siber zorbalık tehdidine karşı, şu önlemleri alarak daha güvende olabilirsiniz. 

Profilinizi Gizli Hale Getirin 

Alabileceğiniz basit önlemlerden biri, sosyal medya sitelerindeki profilinizi sadece arkadaşlarınıza açık hale getirin. Arkadaşlarınız dışındaki kişilere profiliniz kapalı olacağı için, yorum yapmak suretiyle siber zorbalığa maruz kalma riskinizde azalacaktır. Ayrıca listenizde olmayan kişilerin mesajlarını okundu bilgisi vermeden engellemekte, böylelikle daha basit olacaktır. 

Güçlü Şifreler Oluşturun 

Almanız gereken önemli önlemlerden biri de, mutlaka güçlü şifreler oluşturmak olmalıdır. Büyük küçük harf ve rakamların yanı sıra, şifrenizde özel karakterlere de yer vermeniz daha güçlü şifre oluşturmanızı sağlayacaktır. Diğer yandan şifrenizin izin verilen karakter limitine göre mümkün olduğunca uzun olması, siber zorbaların şifrenizi ele geçirme ihtimalini azaltacaktır. 

Şifrenizin Size Özel Olduğunu Unutmayın 

Yakınlarınız dahi olsa, şifrenizi başkalarıyla paylaşmayın. Yakınınızda art niyet olabileceği gibi, yanlışlıkla şifrenizi farklı ortamlarda paylaşma ihtimalini göz önüne alın. 

Sık Şifre Değişin 

Şayet birinin amacı sizi takibe alarak hakkınızda öğrenmesini istemeyeceğiniz bilgiler edinmek istiyorsa, şifrenizi ele geçirse dahi bunu bir süre belli etmeyecektir. Böyle bir riske karşı, şifrenizi sıklıkla değiştirerek önlem alabilirsiniz. 

Paylaşımlarınıza Dikkat Edin 

Sosyal medya siteleri üzerinde paylaşım yaparken, çalıştığınız yer ve kendinizin kişisel bilgileri hakkında fazla bilgi vermeyin. Zira sizin basit olarak gördüğünüz bir bilgiden yola çıkarak size ve çevrenize zarar verecek senaryolar üretmekte, siber zorbaların hünerli olduğunu aklınızdan çıkarmayın. 

Çevrimiçi Oyunlarda Çocuğunuza Dikkat Edin 

Çok oyunculu çevrimiçi oyunlar oynarken, çocuğunuzu kontrol altında tutmasını bilin. Siber zorbaların adeta cirit attığı bu ortamlarda, çocuğunuz art niyetli kişilerin tehditlerine ve farklı eylemlerine maruz kalabilir. Bunun sonucunda da, büyük bir psikoloji travma yaşayabilir. 

E-postalara Karşı Dikkatli Olun 

Tanımadığınız kişilerden gelen e-postaları açarken, oldukça dikkatli olun. Özellikle size gönderilen linklere tıklamanız, belki de bilgisayarınızda bulunan tüm bilgileri karşı tarafa teslim etmenize neden olacaktır. E-posta içeriğini dikkatle okuyarak, internette konuyla ilgili araştırma yapın. 

Sosyal Medya Mesajlarını Dikkate Almayın 

Siber zorbalıktan korunmak için ne yapılmalı? Sorusuna verilecek cevaplardan biri de, sosyal ortamlardaki mesajlara gerekli dikkatin gösterilmesidir. 

Size gelen mesajlarda yine link paylaşımı olabileceği gibi, sizi tanıyormuş izlenimi bırakarak sizde yanlış algı oluşturarak amaçlarını gerçekleştirebilirler.  

Karşınızdaki kişilerin, dolandırıcılık gibi amaçlarla muhteşem senaryolar yazmakta usta olduklarını unutmayın. Sık sık haberlerde duyduğunuz gibi, Profesörler ve mühendisler gibi eğitimli kesimlerin dahi bu kişiler tarafından kandırıldığını aklınızdan çıkarmayın. 

Siber zorbalıktan korunmak için yapılması gerekenler hakkında düşüncülerinizi, aşağıdan yorum yaparak bizimle paylaşabilirsiniz. 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!