Zoom Yayın Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Zoom yayın şifresi özelliği, geçtiğimiz aylarda yapılan güncelleme sonrasında zorunlu bir hale getirilmişti. Zoom kullanıcı güvenliğini arttırmak adına şifresiz yayınların önüne geçmişti. Tamam bu güvenlik göz önüne alındığı zaman güzel bir artı oldu ama kullanıcılar bu aşamadan sonra şifre belirleme konusunda biraz zorlanmaya başladı.

Yayınlar için şifre değiştirmenin nereden yapılacağı ve bunun yanında yayın ID sabitleme özelliğinin nasıl kullanılacağı da merak edilmeye başlandı. Bu yazımızda hem şifre değiştirme konusunda bilgiler vereceğiz hem de yayınlarda ID sabitleme konusundan söz edeceğiz. Böylece yenilenmiş olan güvenlik özelliklerinden sorunsuz olarak yararlanmayı öğreneceksiniz. Dilerseniz önce ID sabitleme kısmından başlayarak gidelim.

Zoom Personel ID Sabitleme Nasıl Yapılır?

Zoom yayın ID’si olarak da gösterebileceğimiz kısım, aslında personel ID olarak geçiyor. Siz hesabınızda profil kısmına girdiğiniz zaman, size verilen bu ID ile karşılaşmış oluyorsunuz. İşin ilginç yanı, daha doğrusu fark yaratan kısmı, hızlı yayınlarda standart olarak bir yayın açtığınızda, her seferinde bu ID’nin değişiyor olması.

Siz yeni bir yayın başlattığınız zaman ID de sanki yeni başlatılmış gibi yeniden değişiyor. Yayın ID’sinin değişmesinin herhangi bir sorunu var mı derseniz tartışılır. Her seferinde ID değiştiği için yeniden yayın linki paylaşmak gibi bir durum ortaya çıkabilir ama bunun da çok sorun olacağını düşünmüyorum.

Yine de sürekli değişen bir ID kullanmak yerine sabit bir ID kullanarak bu noktada da sabitleme yapılmasını isteyebilirsiniz. Hem şifreniz sizin belirlediğiniz sabit şifre olabilir hem de aynı şekilde ID bilginiz de sabit bir ID olabilir.

Bunun yapmak için yani sabit olarak kullanabileceğiniz bir ID belirlemek için profil sayfanızı kullanmanız gerekmekte. Konuyu az çok anladıysanız, işlemin nasıl yapılacağından söz edelim ve ID kısmını sabitleyelim.

 • Zoom hesabınıza giriş gerçekleştirmeniz gerekiyor. 
 • Hesabınızı açtıktan sonra da My Account kısmını göreceksiniz. Bu kısma giriş yapın. 
 • Sağ üstte yer alan My Account alanına girdiğinizde profiliniz açılıyor ve sol bölümde Personel sekmesi karşınıza çıkıyor. 
 • Personel kısmından Settings” alanına tıklıyoruz. 
 • Biraz aşağı indiğiniz zaman Use Personel Meeting ID when starting an instant meeting sekmesinin olduğunu göreceksiniz. 
 • Sekmenin hemen yanında da bir aktiflik çubuğu olacak. Aktiflik çubuğunu sağa doğru çekip aktif ettiğinizde artık sabit bir ID alacaksınız.

Zoom yayın şifresi belirleme kısmına geçmeden önce ID’nin nasıl kontrol edileceğinden de söz edelim. Bu özelliği açtıktan sonra herhangi bir hızlı yayın başlattığınızda, üstte yer alan URL kısmında “s” bölümünden sonra gelen ID için değişiklik yapılmadığını göreceksiniz.

Her yeni yayın açtığınız zaman bu kısımda gösterilen ID aynı kalacak. Sonrasında siz sabit ID özelliğini kapatırsanız ayrı ama o zamana kadar sabitlenen ID’yi kullanacaksınız.

Zoom Yayın Şifresi Değiştirme

ID sabitledikten sonra şifre değiştirme işleminin nasıl yapılacağı konusuna gelelim. Şifre değişikliği için de yine ayarları kullanacağız.

 • My Account diye bir alan var. Yukarıda bu alanı söyledik. Bu sizin hesabınız konusunda bilgilere ve ayarlara girmenizi sağlayan kısım, menü. Buradan Settings yani ayarlar içine gireceksiniz. 
 • Require a password for Personel Meeting ID” bölümünün aktif olduğunu ve kapatılamadığını göreceksiniz. 
 • Bu kısımda Password alanı olacak. 
 • Burada kalem işaretine tıklayacaksınız ve belirlediğiniz yeni şifrenin girişini yapacaksınız. 
 • Save butonuna basıp yeni şifrenizi kayıt edeceksiniz.

Artık yeni şifreniz kullanımda. Yayınlarınıza katılacak olan kişiler bu şifreyi kullanarak yayına katılacak. Zaten ID bilginizi sabitledik. Bir de şifrenizi paylaşmanız yeterli olacaktır.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!