Zoom Ses Gelmiyor Sorunu Nasıl Çözülür?

Zoom ses gelmiyor sorunu, sıkça duyduğumuz sıkıntılardan biri haline geldi. Karantina döneminde yeniden eve döndüğümüzü ve Zoom benzeri uygulamaları yoğun bir şekilde kullanmaya devam ettiğimizi düşünecek olursak, bu şekilde yaygın hatalarla karşılaşmak normal.

Asıl soru şu ki böyle bir hata ile karşı karşıya kaldığımız durumlarda ne yapacağız? Sonuçta ses gelmemesi durumunda uygulamayı sorunsuz bir şekilde kullanmak mümkün olmuyor. Zaten uygulamanın bir amacı kalmıyor. Peki, bu sorunu nasıl çözeceğiz?

Zoom Ses Gelmiyor Sorunu için Çözüm Adımları

Şimdi bir ayrımı yapmak gerekiyor. Platformu telefondan kullananlar için durum farklı, bilgisayardan kullananlar için durum farklı. İki durumu da ayrı ayrı ele almak gerekecek.

Zoom Bilgisayar Üzerinden Ses Gelmiyor Sorunu Yaşayanlar

İşlemlere geçmeden önce bilgisayarınızın sesini kontrol etmenizi ve internet bağlantınızı da kontrol etmenizi öneriyorum. Bilgisayarınızda herhangi bir sorun yok ve diğer sesleri duyabiliyorsanız sorun yok.

Fakat diğer seslerde de sorun varsa, önce bunu çözmek gerekecek. Biz bilgisayarınızın sesinde bir sorun olmadığını ve internet bağlantınızın da sıkıntısı olarak çalıştığını düşünelim ve işlem aşamalarına geçelim.

 • Zoom’u açın ve girişlerinizi yapın. 
 • Join with Computer Audio” seçimini yapmanız gerekecek. 
 • Alt bölümde Mute kısmını göreceksiniz. Yanında yer alan minik oku da bulacaksınız. Buraya tıklayın. 
 • Şimdi sisteminizdeki “Hoparlör/Kulaklık” seçilmeli ve bu sekmeyi işaretlemelisiniz. Sisteminizin ses çıkışı seçilmiş olacak.

Normal şartlarda işlem tamamlandı ve artık sisteminizden ses geliyor olması gerekiyor. Fakat dilerseniz test işlemini nasıl yapacağınıza da bakalım. Ses ayarlarını test ederek sorunun giderilip giderilmediğine bakmak için aşağıdaki adımları uygulamanız gerekecek.

 • Girişinizi yaptığınızı ve başta belirttiğimiz seçimi onayladığınızı düşünüyorum. 
 • Sonrasında yapacağınız yine Mute kısmının yanındaki ok işaretine tıklamak ve açılan ekrandan da “Test Speaker” seçimini yapmak. 
 • Zoom ses gelmiyor sorunu çözüldü mü çözülmedi mi bakmak için bir test penceresi açılacak. 
 • Speak an pause, do you hear a replay?” seçeneği gözükecek. Bu pencerede ses kontrolü yapın ve ses geliyorsa Yes diyerek işlemi onaylayın.

Bilgisayar için yapacaklarınız bunlar. Fakat başta da söylediğimiz gibi biz sadece bilgisayar üzerinden düzenleme istemiyoruz. Mobil uygulamada da böyle bir ses sorunu yaşayabiliriz. O zaman geçelim mobil cihazlardaki işleme.

Zoom Mobil Uygulama Ses Sorunu Nasıl Giderilir?

Yapacağınız işlemler mobil uygulama üzerinden olacak ama yine uyarımızı baştan yapalım. Önce telefonunuzun ses kontrollerini yaparak başlayın. Diğer uygulamalarda sorunsuz bir şekilde ses geliyorsa ve telefonunuzun sesi de açıksa sorun yok. Geçelim işlemlere.

 • Zoom mobil uygulamasını açın. 
 • Join a Meeting diyerek girişinizi yapın. 
 • Join with Video” bölümüne girin. 
 • Ekrana baktığınız zaman üst kısımda sesi temsil eden bir “Hoparlör” işareti olduğunu göreceksiniz. Bu simge kapalı konumdaysa, size ses gelmeyecektir. Bu simgeye tıklayın ve açık konuma getirin. 
 • Böylece sesin size ulaşması gerekiyor. Tabii ki internet bağlantılarınızda ya da telefonunuzun ses özelliğinde herhangi bir sorun yoksa.

Zoom ses gelmiyor sorunu bu basit kontrollerle çözülebilecek olan bir sorun. Eğer sorun devam eder de hala ses sorunu yaşarsanız, o zaman yaşanan sorun hakkında daha detaylı bilgiyi bizlere iletebilirsiniz.

Belki cihazlarınızda yazılımsal ya da donanımsal bir ses sıkıntısı mevcut olabilir. Bu durumda uygulamadan değil de cihazınızdan kullandığınız cihazınızdan sorunu çözmek adına işlemler yapmak gerekebilir. Bilgisayar ya da mobil cihazınızda bir kontrol yapılması önemli.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!