Zoom Bekleme Odası Nedir? Nasıl Kullanılır?

Zoom, artık dijital hayatın vazgeçilmez uygulamalarından biri haline geldi. Uygulama biraz mecburiyetten popüler hale geldi. Koronavirüs sonrasında evde kalma zorunluluğu olması ve iş dünyasının da yavaş yavaş evlere taşınmasıyla beraber Zoom kullanımı önemli bir noktaya geldi. Tabii ki uygulamanın hala tartışılan yönleri var ama  şu günlerde bir hayli yardımcı olduğunu da söylemek gerekiyor. İşte bu yazımızda uygulamanın çok tartışılan yönlerinden birine getirilen çözüm Zoom bekleme odası sisteminden söz edeceğiz.

Platform bu kadar popüler olmuşken, neden bu özelliğe ihtiyaç duyuldu ya da uygulama ne açıdan eleştiri aldı da bu sistemi kullanmaya başladı gibi sorulara cevap bulmaya odaklanacağız. Açıklamalara bakalım.

Zoom Bekleme Odası Nedir?

Bekleme odasının ne olduğundan başlayalım. Bu kısım tamamen bir ihtiyaç, bir soruna odaklı olarak yapılan geliştirme olarak gözükebilir. Zoom uygulaması şu an iş görüşmeleri için, canlı dersler için ve önemli toplantılar için kullanılıyor.

Fakat uygulamaya erişim sisteminde bazı açıklar var. Bunu bir örneklendirme ile açıklayalım. Siz bir canlı derse başladınız diyelim. Öğrencilerinizle beraber canlı derstesiniz. Bir şekilde yayın linkini alan ve yayın şifresine ulaşan herhangi biri yayınınıza katılarak taşkınlık yapabilir.

Nitekim bu olayın örneklerini çok fazla duymaya başladık. Yayını trollemek için yayına katılanlar oluyor ve bir nevi yayını sabote ediyorlar. Küfür edeni mi ararsınız saçma sapan hareketler yapanları mı ararsınız çok fazla sahte kullanıcı var.

İşte bu durumun önüne geçmek adına Zoom bekleme odası sistemi kullanılıyor. Bekleme odası sistemi sayesinde yayına katılan bir kullanıcı önce admin onayına düşüyor ve bekleme odasına alınıyor. Direkt olarak yayına katılamadığı için troller engellenebiliyor.

Yayına katılacak olan biri olduğu zaman ve bu kullanıcı bekleme odasına taşındığı zaman, admine bildiri gidiyor ve admin isterse kişiyi yayına alabiliyor. Tabii ki kimi yayına aldığını görebiliyor ve bu sayede de dediğimiz gibi sahte kullanıcıların önüne geçilmiş oluyor.

Birkaç farklı şekilde kullanılabilecek olan bekleme odasının mantığını anlamışsak eğer, nasıl kullanılacağı kısmına geçelim.

Zoom Bekleme Odası Özelliğini Aktif Etmek

Bu özelliği aktif etmek için tek bir seçeneğiniz yok. Bu özelliği aktif etmek için birkaç farklı yöntem bulunuyor ve size uyan hangisi ise bunu kullanabilirsiniz. İsterseniz bu özelliği sadece toplantılarınıza özel olarak atayabiliyorsunuz. İsterseniz ID bilginize tanımlı olarak kullanabiliyorsunuz. Biz önemli olanlarından söz edelim.

Bekleme Odası Ayarını Sürekli Kullanmak İçin;

  • İlk yapacağınız şey Zoom’u açmak ve girişinizi gerçekleştirmek olacaktır. 
  • Sağdan Account alanına girin. Tüm ayarlar burada. 
  • Bu kısma giriş ayarları bulun. Uygulamanın dili İngilizce olduğundan ayarlar da Settings olarak geçecek. 
  • Ayarlara girdiğinizde Meeting kısmında hemen üstte yer alan Waiting Room bölümünü göreceksiniz. 
  • Bu bölümü aktif etmeniz gerekiyor. Aktif edildiği zaman tüm yayınlarınız için bekleme odası özelliğini de açmış bulunuyorsunuz. 
  • Tabii ki burada bazı özelleştirmeleri de yapabilirsiniz. Modified kısmından özelleştirmeler yapabilirsiniz. Tüm katılımcılar için mi uygulanacak yoksa sadece belirli olan katılımcılar için mi uygulanacak gibi bilgileri bu kısımda seçebiliyorsunuz.

Diyelim ki yayına başlamadan önce Zoom bekleme odası ayarını açmadınız ve yayına başladınız. Fakat sonrasında bu özelliği açmak istiyorsunuz.

  • Yayına  başladığınızda ekranın alt kısmında yer alan Security” tuşunu göreceksiniz. 
  • Bu güvenlik tuşuna bastığınız zaman da Enable Waiting Room seçeneği karşınıza çıkacak. 
  • Seçeneğe tik atacak olursanız, bundan sonra yayına gelecek kullanıcılar önce bekleme odasına alınacaktır.

Bekleme Odasına Alınan Kullanıcıya Ne Olur?

Şimdi bu ayarları yapıp Zoom bekleme odası özelliğini açtığınız zaman, yeni bir kullanıcı yayına girmek istediğinde size sesli bildirim gelir ve altta uyarı mesajı görüntülenir. Siz uyarı mesajına girdiğiniz zaman da kullanıcının kim olduğunu görürsünüz.

Kullanıcıyı silmek yani girişe izin vermemek ya da girişe izin vermek ise tamamen sizin elinizde olan bir konu. Sonradan kullanıcının yayından çıkarılması tabii ki mümkün ama ilk etapta da siz onay vermediğiniz sürece yeni kullanıcı yayına giremez.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!