Ipconfig Komutu Nedir, Nasıl Kullanılır? İpconfig Komutları

Ipconfig Komutu Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

İnternet de gezinirken bazı sitelere ulaşamaz veya hata alırsınız, bundan dolayı çerezleri ve internet geçmişinizi temizlemek zorunda kalırsınız. Fakat internet geçmişi bazen programlar ile ya da tarayıcı ayarlarından geçmişi silme ile temizlenemez hal alabiliyor. Bugün sizlere bu konu da yardımcı olacak, programlama ile en basit şekilde bu kodları kullanarak dns geçmişinizi silmeniz konusunda yardımcı olacağız. Her zaman ihtiyacınız olabilecek olan bu ipconfig komutları sayesinde en iyi bir şekilde siteniz ile ilgili geçmişi halledebilirsiniz.Ipconfig Komutu Nedir, Nasıl Kullanılır?

İlk olarak yapmanız gereken Başlat menüsüne girerek, cmd yazmanız gerekiyor. Cmd siyah bir ekrandır. Üstte örnek olarak verdiğim resimde ki gibi bir ekran açılacak. Alt tarafta yazdığım bilgileri kullanarak istediğiniz tüm işlemleri yapabilirsiniz. Karşısına türkçe komutları belirttim.

ipconfig – ip ayarlarini gösterir
ipconfig /all – ayrıntılı olarak gösterir.
ipconfig /flushdns – dns önbellegini temizler.
ipconfig /registerdns – dnse kaydın yapılmasını saglar.
ipconfig /release – dhcp den ip alıyorsa ip yi bırakır.
ipconfig /renew – dhcp den yeni ip alır.
ipconfig /displaydns – dns in önbelleginde bulunan kayıtları gösterir.
ipconfig /showclassid – dhcp de uyguladıgımız classidleri görürüz.
ipconfig /setclassid dhcp deki classid modifikasyonu .

Bu komutların hiç bir zararı bulunmamaktadır. Bu komutlar tamamen sizin bilgisayarınızın dns güncellemeleri ve dns kayıtlarına ulaşmanız için bilgi olarak verilmiştir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!