E-Devlet Kullanımı Hızla Artıyor

Yüzlerce kuruma ait, binlerce işleminizi görüntülenebilen ve işlem gerçekleştirilebilen E-Devlet sistemini kullanan sayısı, 44,5 milyonu geçti.

5 bin 75 farklı hizmet sunan E-Devlet sistem, 2535 devlet, 2088 belediye, 396 özel kurum, 54 su ve kanalizasyon işlemi gerçekleştirebilme olanağı sunuyor.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, 2008 yılında 4. Kamu Bilişim Zirvesi’nde başlatılan sistemin, gelişmiş verimlilik, maliyet azaltma ve verimlilik sağladığını belirtti.

E-Devlet’te en çok işlem yapılan kurumun Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) olduğunu belirten Ali Talha Koç, “Kullanıcılarımız E-Devlet üzerinden 234 milyon 641 bin kere A4 Hizmet Dökümü sorgulaması yaptı.” diye belirtti.

E-Devlet’te vatandaşlar, 7 gün 24 saat, hiçbir kamu kurumuna gitmeye gerek kalmadan, ikametgah belgesi alma, adli sicil kaydı sorgulama, vergi borcu sorgulama ve ödeme, adını kayıtlı hat sorgulama, adına kayıtlı araç sorgulama, mal varlığı sorgulama gibi binlerce hizmetten kolayca faydalanabilmektedir.

Vatandaşlar, PTT şubelerinden alınan şifreyle, E-Devlet sistemine giriş yapabilir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!