Elektrikten Tasarruf Etmenin Yolları

Merhaba değerli okurlar, kış günlerine girdiğimiz şu günlerde doğalgazdan nasıl tasarruf edeceğiniz hakkında bilgiler vermiştik. Şimdi de elektrikten nasıl tasarruf edeceğiniz yönünde bilgiler aktarmak istiyorum. Çünkü kış günlerinde doğalgaz ile ısınma problemi yaşayan evler Ufo veya elektrikler çalışan farklı ısıtıcıları da devreye sokmaya başlıyorlar. Ayrıca kışın ev hanımları için çamaşır kurutmak da büyük bir sorun haline geliyor dolayısıyla çamaşır kurutma makinesi alabilenler, kışın çamaşır kurutma makinesini de devre soktuğu zaman bunun da etkisiyle birlikte elektrik faturamızda ister istemez artış olduğunu görüyoruz. Bu yazımızda elektrik faturanıza çok büyük derecede değil ama ufak tefek şeylere dikkat ederek bir miktar düşüş yönünde etki ettirmek istiyoruz. Elektrik faturamızda nasıl düşürebiliriz? Elektrikten nasıl tasarruf ederiz? Elektrikten tasarruf etme yolları nelerdir ? Bunların yöntemlerine bakalım :

1. Elektrik tasarrufu yapmak için gereksiz yanan ışıkları kapatın. Bir çok evde yaşanan bir diyalog aslında ev büyüklerinin , küçüklere buranın ışığı neden yanıyor? İşiniz bittiyse şuranın ışığını kapatın diye bir çok kez sitemli bir fakat haklı bir söylem var. Basit bir öneri olarak gelmiş olabilir fakat günde 2 saat yanan 100 wattlık bir ampul faturanıza aylık 3 tl olarak etki ediyor, yılda ise 36 TL’ye tekabül ediyor.

2. Doğal ışık kaynağını kullanın. Güneşten bahsediyorum. Evinizin güneş alan yerleri için maksimum düzeyde güneşten faydalanmaya çalışın. Elektrik faturanızı aylık 3-4 TL azaltacaktır.

3. Kullanmadığınız elektrikli cihazları fişten çekin. Kullanmadığınız elektrikli cihazların çok fazla elektrik tüketmediği her ne kadar doğru olsada hepsi bir araya geldiği zaman elektrik tüketimini azımsanmayacak derecede etki ediyorlar. Örneğin kapalı durumda olan televizyonun ufak power ışığının yanması veya yine kapalı durumda olan mikrodalganın dijital ekranında sürekli saat bilgisinin yanması vb. Durumlar aylık 2-3 tl olacak sekilde elektrik faturamızda artışa neden oluyor. Kullanmadığınız elektrikli cihazları priz den çekerek aylık ortalama 2-3 tl elektrik faturanızın düşmesini sağlayabiliriz.

4.  Duş sürenizi kısa tutmaya çalışın. Doğal gaz kullanıyorsanız , kombinizin size sıcak suyu ulaştırabilmek için sürekli elektrik tükettiğini unutmayın. Doğal gaz kullanan evlerde kış aylarında elektrik faturalarında 10-15 tl civarı artışlar olur. Duş sürelerinizi kısa tutarak elektrik faturalarınızda düşüş sağlayabilirsiniz.

5.  Sık kullanılan elektrikli cihazlardan tasarruf edin.

Mesela çamaşır makinesi:

  • Çamaşır makinenizi tam doldurmadan çalıştırmayın.
  • Aynı şekilde çok da doldurmayın. Çok boş ve çok dolu çamaşır makineler daha fazla enerji harcar.

Fırınlar :

  • Ön ısıtma sürelerini kısa tutun.
  • Fırın çalışırken kapağını çok sık açmamaya çalışın.
  •  Eğer yiyecek ısıtmak için kullanıyorsanız, fırın yerine mikrodalgayı tercih edin. Mikrodalga fırınlar, sıradan fırınlara göre daha az enerji tüketirler.

Bulaşık makinesi için:

  • Çamaşır makinesinde olduğu gibi boş çalıştırmayın ve çok doldurmayın. Çok boş ve çok dolu bulaşık makinesine de daha fazla enerji harcar.
  • Bulaşık makinenizi ekonomik yıkama programıyla çalıştırın. Ekonomik yıkama programı su kullanımını da azaltacaktır.

Anlatmış olduğumuz elektrik tasarruf yöntemleriyle fatura tutarınızı en az %10-15 civarında azaltmanız mümkün olacaktır. Elektrik fatura tutarımızı azaltmak adına denemeye değer yöntemler olduğunu düşünüyorum.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!