Faizsiz Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Evlenmek herkesin hayali.  Fakat evlilik masrafları her iki tarafında gözünü korkutuyor. Gözünü korkutmakla kalmıyor. Birikim yaparak evlenmek neredeyse imkansız hale gelmişken, bankaların bireysel olarak verdiği tüketici ya da bireysel kredi olarak da anılan kredilerin dışında Faizsiz Devlet Destekli Evlilik Kredisi ortaya çıktı.  Peki evlenmek isteyen, yeni yuva kurmak isteyenler için gelin beraber Faizsiz Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvurusu nasıl yapılır ? Faizsiz Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvurusunun şartları nelerdir? Gibi konuları yazımızda inceleyelim.

Faizsiz Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nedir ?

Yeni evlenmek isteyenler eksikleri doğrultusunda Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halk Bankası gibi öncü devlet bankalarının dışında Akbank ve Garanti Bankası gibi öncü ve büyük bankalarında da destek verdiği bir kedi türüdür. Ayrıca devlet faiz yardımı destekli çeyiz hesapları da açmak mümkündür bu süreçte. Bu devlet bankaları ve özel bankalar dışında bir de katılım bankaları vardır. Katılım bankaları ise İslami Şartlara uygun bir şekilde evlenenlere helal evlilik kredisi adında sunmaktadır.

Faizsiz Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvuru Nasıl Yapılır ? Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvurusu

Faizsiz Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvurusu
Faizsiz Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Devlet destekli yeni evlenecek olan çiftlere evlilik kredisi 1 Ocak 2020 itibariyle başvurular kabul edilmeye başlandı. Evlilik kredisine çiftler ayrı ayrı başvurabiliyor ve her bir çift 9 ‘ ar milyar olmak üzere toplam da 18000 TL alabiliyor. Bu destekten yararlanmak için faizsiz devlet destekli evlilik kredisi nedir başlığımızda bahsettiğimiz devlet bankaları veya özel bankalara başvuru yapılması gerekmektedir. Anlaşmalı olan bu bankalara çiftler başvurduktan sonra çeyiz hesabı açılmaktadır Bu hesaba 3 yıl boyunca en az 105 TL en fazla ise 1000 TL yatırılması gerekiyor.

Evlenecek olan genç çiftler ister açılan bu ilgili hesaba isterlerse her ay isterlerse üç ayda bir çeyiz hesabına para ödeyebilirler. İstenmesi durumda faizsiz devlet destekli evlilik kredisine katılan çiftler, çeyiz hesabı 36 veya 48 aylık iken sonlandırabilir ve sonlandırdığı anda aya göre devlet evlilik desteğinden faydalanacaktır.

Faizsiz Devlet Destekli Evlilik Kredisinden faydalanmak için;

  • Eğer 3 yıldan önce katıldığınız bu sistemden çıkarsanız, devlet katkı payı alamıyorsunuz.
  • 36 ay ile 47 arasından sistemden ayrılmanız durumunda %20 oranında katkı payından faydalanbiliyorsunuz ve en az 6500 TL katkı payı almış oluyorsunuz.
  • 48 ay ile 59 ay arasında sistemden çıkış yapmanız durumunda en %22 oranında katkı payı alıyorsunuz , yani kâr oranı 7500 TL oluyor.
  • Sistemden tam 60 ay ve üzerinde kalıp ayrılırsanız , tam fayda sağlayıp %20 oranın ve en az 9500 TL katkı payı tutarı le sistemden ayrılmış oluyorsunuz.

Evlilik Kredisi Başvuru Evrakları Nedir?

Çiftlerin faizsiz devlet destekli düğün kredisi başvurusunda bulunmaları için öncelikle faydalanmak istedikleri bankayı seçmeleri ve ilgili bankanın en yakın şubesine gitmeleri gerekmektedir. İlgili banka şubesine giderken, evlilik kredisi başvurusu için gereken evrakları yanında götürmeleliler. Düğün kredisi başvuru için gereken evraklar :

  • Çiftlerin her ikisinin de T.C nüfus cüzdanı, nüfus cüzdanı yanınızda değilse ehliyet veya pasaport,
  • Adres beyannamesi yani ikametgah ile beraber son 3 ay içerisinde adınıza düzenlenmiş elektrik, su veya bir doğalgaz faturası,

Faizsiz Devlet Destekli Evlilik Kredisine başvurular uygunluk gösteren ilgili bankaların online şubelerinden yani internet bankacılığından yapılamamaktadır, çiftlerin bire bir ilgili bankanın en yakın şubesine gerekli evraklarla birlikte başvuru yapması gerekmektedir.

Yeni evlenecek çiftlerimize hayırlı olsun der, bir ömür boyu mutluluklar dileriz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!