iPhone’da internet paylaşımı nasıl yapılır?

Merhaba teknoloji severler. Bu yazımızda iphone’da internet paylaşımı nasıl yapılır? kişisel erişim noktası nedir? kişisel erişim noktası nasıl açılır? iphone’da internet paylaşım seçenekleri nelerdir? internet paylaşımı yaparken nelere dikkat edilmelidir? konularına yer vereceğiz.

Telefonunuzdaki internet isterseniz bilgisayar ile isterseniz diğer telefonlarla paylaşabilirsiniz. İoıs işletim sistemine sahip iphone’larda internet paylaşımı nasıl yapılır? buna bir göz gezdirelim.

İphone cihazlarımızı internetimiz paylaşarak diğer cihazlarımız üzerinden rahatça internete girebilir ya da arkadaşlarımız ile paylaşarak önemli durumlarında yardıma yetişecek bir araç olarak kullanabiliriz.

Aslında anlatacağımız bu yöntem internet paylaşımı olarak geçse de iphone telefonumuza bildiğiniz modem görevi yaptıyoruz. Hem de bu seçenekler günümüzde hemen her bağlantı yöntemini desteklemektedir.

  • Önce iphone’umuzdan menüye girelim.
  • Menüden ayarlara tıklayalım
  • Buradan kişisel erişim noktasına tıklayalım.
  • Kişisel erişim noktasının yanında bir buton olacak. Bu butona tıkladığım zaman buton yeşik bir hal alacak ve kişisel erişim noktamızı açmış olacağız.

Karşıdaki kişi wifi’sini açtığı zaman sizin telefonunuzun adını görecek. Örneğin benim iphone’um için karşıdaki kişi wifi araması yaparak benim telefonuma erişmek istediği zamam Ufuk iphone’u olarak görecek ve bunu seçtiği zaman, benim kendisiyle paylaşmış olduğum wifi bağlantı şifrem ile benim telefonumun internetine bağlantı sağlamış olacaktır. Siz kendiniz bir parola belirlemezseniz telefon kendisi rastgele harf ve rakamlardan oluşan parola oluşturup ekranda bunu gösterecektir. Eğer dilerseniz kişisel erişim noktası menüsü içerisindeyken wifi parolası kısmına tıklayıp , diğer cihazların  bizim telefonumuza bağlanmak isterken girmelerini istediğimiz şifreyi kendimiz belirleyebiliriz.

iphone’da internet paylaşım seçenekleri nelerdir?

İphone’da 3 çeşit internet paylaşım seçeneği vardır. Wi-fi, bluetooth ve usb ile internet paylaşımı yapılabiliyor.

  • Wi-fi ile bağlantıyı , internet paylaşım yukarıda anlattığımız üzere iphone’umuzun bir nevi modem görevi yapmasıyla birlikte diğer cihazlara bağlantı seçeneği sağlıyor.
  • Bluetooth ile paylaşım da ise bluetooth özelliği olan bilgisayarlar ve diğer iphonelar ile bluetooth üzerinden erişim sağlıyor.
  • USB ile internet paylaşımında ise data kablosunu ya da diğer bir adıyla veri kablosu üzerinden iphone’umuza bağladığımız cihaz internet erişimi sağlayabiliyor. Bu yolla erişim sağlatılan cihazlar genelde bilgisayarlar oluyor.

Wi-fi’si bozuk olan laptoplar , wi-fi özelliği sunmayan masaüstü bilgisayarlar için iyi bir bağlantı şekli usb ile internet paylaşımı. Ayrıca kullanımlarımdan tecrübe ettiğim kadarıyla iphone’u usb bağlantıyla bağladığımız bir bilgisayar ile iphone’u wifi ile internet bağladığımız cihaz arasından internet hızı anlamında bir farklılık oluşuyor. Usb ile iphone’a bağladığımız cihaz daha hızlı bir internet erişimine kavuşuyor.

internet paylaşımı yaparken nelere dikkat edilmelidir?

İnternet paylaşımı yapılırken unutulmaması gerekenler;

  1.  İnternet paylaşımını yaptığımız zaman batarya gücümüzün hızlı bir şekilde tükeneceğini unutmayalım
  2.  Wi-fi şifresi mutlaka olsun. Zaman zaman değiştirmenizi ve telefonun rastgele ayarladığı şifredense sizin belirleyeceğiniz daha komplek şifreler olması, bağlantı kurmasını istemediğiniz ya da bilmediğiniz kişilerin bağlantı kurmasını engelleyecektir.
  3.  Sonuçta kendi internet paketimizden bir data kullanımı gerçekleşeceği için acil durumlarda kullanmanızı öneririz. Yine de internetinizi paylaşıma açmak isterseniz veri tüketim hızını bağlantı süresince ara ara takip etmenizde fayda var.

İyi günler dilerim.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.