Kredi Başvurusu Neden Onaylanmaz? Kredi Başvurusu Neden Olumsuz Sonuçlanır?

Hepimiz dönem dönem ekonomik sıkıntılar çekeriz. Bu durumlarda eğer toplu bir paranız yoksa yada sizleri bu borçtan toplu para vererek kurtaracak  birisi yoksa o zaman bu durumda tek çare kalıyor, kredi çekmek. Kredi çekmek için yapılan başvurular her zaman onaylanmayabiliyor. Bu durumda kredi başvurusu neden onaylanmaz sorusu akıllara geliyor. Önce kredi nedir bunu bir tanımlayalım.

Kredi nedir?

Kredi, basitçe,  bankaların , bizlere borçlarımızı kapatabilmemiz için  toplu bir para sağlaması ve bu parayı ise belirli bir vadede geri talep etmesidir. Bankadan alacağımız bu krediyle bütçemizi düzene sokup rahatlatabiliriz fakat bilindiği gibi bankalar belirli şartların sağlanması durumunda krediyi onaylanmaktadır. Bu şartların en önemlisi kkb raporu ya da risk raporu olarak geçmektedir.

Yani bankalar bizlere gelirimize ve kredi – kredi kartı gibi ürünleri ödeme alışkanlıklarımıza göre bir kredi puanı vermektedir. Bizim için belirlenen bu puan doğrultusunda , ihtiyacımız olduğunda alabileceğimiz kredi tutarını ve vadelendirme seçeğini belirlemektedir.

Kredi Başvurum Neden Onaylanmıyor? Kredi Başvurusu Neden Olumsuz Sonuçlanır ? 

Kredi başvurum neden onaylanmıyor sorusunun tek bir cevabı fakat bir çok nedeni var. Kredi başvurusu neden olumsuz sonuçlanır sorusunun cevabı kredi notunuzun düşük olmasıdır.

Kredi notu nedir ?

Kredi notu, tüm finansal geçmişimizin ortak bir havuzda toplanarak ortak bir kuruluşta yani KKB ‘de toplanarak yapılan puanlama sistemidir. Kredi notu ve karşılık gelen risk grupları aşağıdaki tablodaki gibidir.

Kredi Notu Risk Grubu
0 (Sıfır) Riskli
1-699 En Riskli
700-1099 Orta Riskli
1100-1499 Az Riskli
1500-1699 İyi
1700-1900 Çok İyi

 

Kredi Başvurusu Neden Onaylanmaz ?
Kredi Başvurusu Neden Onaylanmaz ?

Gelirimizin giderimize oranı, yani bu zamana kadar gelirimiz doğrultusunda aldığımız kredileri ve kredi kartlarına ödemeye sadık mıyız bunlar kredi notumuzda artış veya azalışa neden olur, bu doğrultuda da risk grubumuz değişkenlik gösterir. Kredi başvurum neden onaylanmıyor sorusunun cevabı burada,  şimdiye kadar aldığınız kredi ve kartlarını düzenli bir şekilde ödemediyseniz, geciktirdiyseniz veya hiç ödemediyseniz kredi notunuz eksi yönünde hareket eder ve düşer , riskli ve en riskli gruplarına girdiğiniz zaman krediniz onaylanmaz. Fakat kredi veya kredi kartı gibi ürünlerinizi gecikmeye sokmaz, düzenli bir şekilde öderseniz, bütçenize baktınız ürünleri ödeyemeyecek gibi olursanız gecikmeye girmeden yeni bir krediyle bu işi çözebilirsiniz.

Burada amaç bir ay ödeyemeyeceğinizi anlayıp , ödeyememek duruma gelmemek, bu ince çizgiyi yakalamakta fayda var. Yani hasta olduğunuzda değil, hasta olacağınızı hissettiğiniz anda tedbir almalısınız. Böylece bankaların gözünce olumsuz bir duruma düşmeyeceğiniz için kredi başvurusu neden onaylanmıyor sorusunu araştırma gereksinimi duymazsınız.

Kredi Başvurusunun Onaylanması İçin Neler Yapılmalıdır ?

Kredi başvurunuzun onaylanması için kredilerini düzenli ödemelisiniz, kredi kartlarınızın hesap kesim dönemlerinde oluşan dönem borçlarının asgarisini değil dönem borcunun tamamını ödemelisiniz. Bu durumlara kredi başvurunuzun onaylanması için dikkat etmelisiniz.

Belirttiğimiz hususlara dikkat ederseniz, riskli ve en riskli gruplarına girmezsiniz. Orta risk grubunda yer almanız ihtiyaçlarınızı gidermek adına kredi alabilmeniz için yeterli bir grup olacaktır. Belki direkt istediğiniz tutarı istediğiniz vadede alamayabilirsiniz. Bu durumda istediğiniz krediyi istediğiniz vadede almak istiyorsanız ya bir ek gelir göstermelisiniz. Örneğin kira geliri gibi. Ya da kendinize bir kefil bulabilirseniz istediğiniz kredi tutarını istediğiniz vade koşullarında alabilirsiniz.

Kredi Başvurusu Neden Olumsuz Sonuçlanır ?
Kredi Başvurusu Neden Olumsuz Sonuçlanır ?

 

Eğer orta riskli grubundayken bir kredi başvurusunda bulundunuz, banka size istediğiniz tutarı vermek için ek gelir belgesi veya kefil istediği halde bunları sağlayamazsınız, bu durumda bankanın sizi değerlendirmesi doğrultusunda teklifte bulunduğu kredi tutarını ve vadeyi kabul edebilirsiniz. Bankanın teklifi ise, talep ettiğiniz kredi tutarının biraz daha az bir miktarı vade uzun vadeli olarak ödeme seçenekli olur. Böylece banka sizin ödeyebileceğini düşündüğünüz kriterlere getirerek, kendini de riske atmayıp, garantiye almış olur.

Yani özetle, kredi başvurusu neden onaylanmaz veya kredi başvurusu neden olumsuz sonuçlanır sorularının cevabı , kredi ve kredi kartı gibi ürünlerimizi düzensiz ödemememiz ya da ödemememiz sonucu oluşan kredi puanımızın düşük olmasıdır. Bu yüzden ödemelerinize çok dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Atalarımızın da dediği gibi ayağımızı yorganımıza göre uzatalım, tüm okurlarımıza ödeme kolaylıkları dileriz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.