Kredi Çekmeden Para Nasıl Biriktirilir?

Artık günümüzün ekonomik şartlarında toplu bir para olmadan hiçbir şey olmuyor peki kredi çekmeden nasıl para biriktirilir gelin buna birlikte bakalım. Kredi çekmeden para nasıl biriktilir adlı konumuza geçmeden para nedir bunun kısa bir tanımını yapalım.

Para nedir ?

Para , mal değiş tokuşu için yani alım – satım işlemleri için yaygın olarak kullanılan bir araçtır. Para dediğimiz zaman akla madeni para ve banknot paralar gelmektedir. Fakat para kelimesine tek anlamda bakmayıp biraz daha geniş bir çerçeveden baktığımız zaman vadesiz hesap, vadeli hesap, yatırım hesabı, döviz hesabı gibi bankacılık sistemlerinde yer alan hesaplarımızın içerisinde yer alan fiziksel olarak olmasa bile sanal anlamdan rakamları gösteren alım – satımlarda kullandığımız bir araç diyebiliriz.

Kredi Çekmeden Para Nasıl Biriktirilir ? Kredi Çekmeden Para Biriktirme

Para biriktirmek aslına baktığımız zaman küçüklüğümüzden gelen bir alışkanlık, aileler bir dönem bizlere bunu empoze ederler ve bunu alışkanlık haline getirirsek bizler hayatımız boyunca devam ettiririz. Aslında tek fark küçükken bozuk para ve kağıt para olsa bile ufak paralar biriktirebiliyorken , büyüdüğümüzde çalışma hayatımız ile birlikte daha büyük paralar ile birikim yapabiliriz. Büyük tutardaki paralar dediğimiz zaman hepimizin aklına kredi çekilerek elde edilen paralar geliyor. Çünkü herkes kredi çekmeden para biriktirmenin zor olduğun düşüncesinde hatta bu düşünceye kapılıp para biriktiremem ki zaten zor geçiniyorum düşüncesine kapılıp para biriktirmeyenler var. Tabii ki herkesin geçimi kendine göredir ve zordur fakat ufak tutarlarda bile olsa bazı market alışverişleri sonrası paranın üstünden artan bozuk paralar bile olabilir, bunlar bile birer para biriktirmeye teşviktir.

Eğer kısa vadede bir paraya ihtiyacımız yoksa yani parayla almamız gereken bir ihtiyacımız bir mal alışımız yoksa uzun vadede gayet güzel ve  büyük tutarları paralar biriktirebilirsiniz. Yeter ki istikrarlı olun. Para biriktirmeyi ben diet yapmaya benzetiyorum, eğer sizin niyetiniz yoksa 1 gün aniden karar alır en geç 1 hafta içinde de vazgeçersiniz. Bu şekilde olmaması için çoğunluk kredi çekerek para biriktirmekten yana fakat çekilen kredinin ana parasının üzerine faiz gerçekten ciddi rakamlar olabiliyor ve dediğim gibi bir ihtiyaç için olsa anlarım fakat sırf para biriktirmek için çekilen krediye ben şahsım adına üzülüyorum. Çünkü emin olun disiplinli ve istikrarlı bir şekilde ilerlerseniz para biriktirmenin çok kolay olduğunu göreceksiniz.

Kredi Çekmeden Para Nasıl Biriktirilir
Kredi Çekmeden Para Nasıl Biriktirilir

Kredi Çekmeden Para Nasıl Biriktirmek İçin Yöntemler

  1. Kredi çekmeden para biriktirmenin ilk yöntemi otomatik para transferidir. Yazımızda da belirttiğimiz gibi eğer kredi çekerek kendinizi bir yere bağlamak ve o paranın sizden günü geldiğinde otomatik olarak tahsilatıyla zorunluluk şeklinde bir birikim düşünüyorsanız bu yöntem tam size göre. Bir çalışansınız ya da emeklisiniz, hesabınıza her ay belli bir günü para yatıyor. Aynı bankaya bağlı veya farklı bir bankada olur, kendinize bir vadesiz hesap açın ve her ayın belli günleri , ( hesabınıza yatan paranın tarihine göre belirleyebilirsiniz. ) otomatik ilgili hesaba para transfer talimatı gerçekleşsin.
  2. Birikim Hesabı açarak para biriktirme. Bankanızdan bir birikim hesabı açın. Yatırım aracının ne olacağına siz karar verin. örneğin dolar, euro gibi döviz cinsleri de olabilir. Yerel kendi para birimimiz olan TL’de olabilir. Herhangi bir ülkesi olmayan ortak bir maden olan altın hesabı açıp da yatırabilirsiniz. Burada kâr etmek de önemli tabi ama bizim için öncelik para biriktirme çünkü uzun vadede baktığımız zaman tüm yatırım araçları  bir şekilde kâr getirecektir. Bir birikim hesabı açıp , yatırım aracı belirlediysek, ister her ay otomatik alım şeklinde isterseniz hesabınıza maaşınız yattığınızda kendiniz alacak şekilde yatırım gerçekleştirebilirsiniz. Dediğim gibi para biriktirme alışkanlığınız hiç yoksa ya da bir zorunluluk hali olmadan kenara para koyamıyorsanız, bunda da otomatik para transfer yönteminde olduğu gibi otomatik alım talimatı vermenizi tavsiye ederim.
  3. Fon hesabı açarak para biriktirme. Ana parayı kaybet korkunuz varsa hesabı açmış ya da açmayı düşündüğünüz bankalarınızın B tipi fonları vardır. Bu fonlardan alabilirsiniz. Bu fonların açıklamalarında ana para korumalı şeklinde ifadeleri olan fon tipleri vardır. Bu fonlar her ne olursa olsun ana paranızın korunacağını garanti eder. Dediğimiz gibi amaç ilk aşamada kâr etmek olmadığı için bu tam bize göre bir araç olabilir. Ana parayı kaybetmeyiz, üstüne koymuş olduğumuz bu paranın banka tarafından işletilmesi sonucu bu fondan doğan kâr neyse bunun belli bir miktarını bizlere verir. Bu yüzden bu araç ile de amacımıza ulaşmış oluyoruz.
  4. Bireysel Emeklilik Hesabı (BES) açarak para biriktirme. Bireysel Emeklilik de devletimizin bizleri teşvik etmiş olduğu güzel bir birikim yöntemi. Hazır çalışıyorken prime esas kazancın %3 gibi ufak bir oranda maaşımızdan kesinti yapılarak ilgili anlaştığımız bankada bireysel emeklilik hesabımızda bir birikim yapmamıza yarar. Burada devletimizin otomatik olarak bizleri dahil ettiği bu sistemden çıkabiliyoruz. Eğer ki bes sisteminden bu şekilde çıkmışsak işverenimizle görüşerek ya da bankaya bireysel başvurumuz ile tekrar bes sistemine dahil olmamız mümkün.

Bu yöntemler sizlere bahsedebileceğimiz belli başlı kredi çekmeden para biriktirme yöntemlerinden bazılarıydı. Sizlerde düşündüğünüz zaman birden fazla,  kredi çekmeden para yöntemi olduğunu göreceksiniz.Bu yüzden her şeyde olduğu gibi bunda da niyet önemli. Yeter ki para biriktirmeye niyet edelim. Disiplinimizi ve istikrarımızı kaybetmediğimiz sürece gerisinin kendiliğinde geldiğini görüp, seçeceğiniz para biriktirme yöntemindeki havuzda biriken yani hesabınızda biriken tutarın yüksek tutarlara ulaştığınızı görecek ve hayaliniz – hedefiniz ne yöndeyse bu tutarlarla onları gerçekleştirip mutlu olacaksınız.

Bu yöntemler dışında sizin de tavsiye edeceğiniz, kullandığınız kredi çekmeden para biriktirme yöntemleri varsa yazımızın altındaki yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz. Bizleri okuduğunuz için teşekkür eder, bol kazançlı ve sağlıklı dünler dileriz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!