Kredi Çekmek İçin Kredi Notum Kaç Olmalıdır?

Eğer yakın zamanda yüklü miktarda paraya ihtiyacınız varsa birinden borç almak yerine bankalardan kredi kullanmayı tercih edebilirsiniz. Ancak kredi almak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken bir durum bulunmaktadır. Bu da kredi notudur. Bu durumda kredi almak isteyen kişiler sıklıkla kredi çekmek için kredi notum kaç olmalıdır sorusunu sıklıkla sormaktadır. 

Kredi çekmek için kredi notum kaç olmalıdır sorusundan önce kişilerin kredi notu nedir sorusunun cevabını bilmesi önemlidir. Kredi notu, kişilerin daha önce resmi kurumlardan aldıkları borçları ne sıklıkla ve düzende ödediğini gösteren bir puanlama tablosudur. Örneğin daha önce x bankasından kredi almışsınızdır ve bu kredinizin taksitlerini zamanında ve istenen miktarda ödemişsinizdir. Bu sayede kredi notunuz oldukça iyi gelecektir. Ancak başka bir bankadan kredi kullandıysanız ve bu bankadan aldığınız borçları düzensiz ve eksiz ödemiş, hatta hiç ödemediyseniz kredi notunuz doğal olarak kötü gelecektir. Peki kredi çekmek için kredi notu kaç olmalıdır? 

Kredi Notu Aralıkları Nelerdir? 

Kişilerin kredi notları 1 ila 1900 puan arasında değişmektedir. Kredi notu 1 olanlar en kötü, kredi notu 1900 olanlar ise en iyi gruptadır. Diğer kredi notu aralıkları nelerdir? 

  • Eğer kredi notunuz sıfırsa hakkınızda hiçbir bilgi yok demektir. Bu not daha önce hiçbir bankadan kredi kullanmadığınızı ve kredi kartı da kullanmadığınızı belli etmektedir. 
  • Eğer kredi notunuz 1 ila 699 puan arasındaysa en riskli gruptasınız demektir. Bu grupta yer alan müşterilere bankalar genellikle kredi vermezler. 
  • Eğer kredi notunuz 700 ila 1099 puan arasındaysa orta riskli gruptasınız demektir. Bu grupta olan müşteriler nadiren kredi alabilirler. 
  • Eğer kredi notunuz 110 ila 1499 puan arasındaysa az riskli gruptasınız emektir. Az riskli grup, bankaların en arada kaldığı gruplardan biridir. Bu grupta yer alan müşterilerin kredi alabilme şansları %50 olarak değerlendirilebilir. 
  • Eğer kredi notunuz 1500 ila 1699 puan arasındaysa iyi gruptasınız demektir. Bu grupta yer alan müşteriler istedikleri bankadan kredi almakta herhangi bir problem yaşamazlar. 
  • Eğer kredi notunuz 1700 ila 1900 puan arasındaysa çok iyi gruptasınız demektir. Bu grupta yer alan müşteriler kredi almakta herhangi bir problem yaşamazlar. İstedikleri bankadan kredi alabilirler.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!