Kredi Notu Yükseltme Kaç Ay Sürer?

Kredi Notu Yükseltme Kaç Ay Sürer adlı konumuza geçmeden önce kredi notu nedir ? Kredi notunu neler etkiler bu konuları ele alalım.

Kredi notu nedir ?

Kredi notu , bireyin bankalarla olan kredi, kredi kartı gibi ürünlerdeki ödeme alışkanlıklarına bağlı olarak kredi kayıt bürosu tarafından sizlere verilen 0 ile 1900 arasındaki nottur. Öğretmenlerin, öğrencilere karnede verdikleri not gibi düşünün. Nasıl ki tüm dönem dersi iyi dinler, sınavlardan başarılı olurlarsa iyi bir puan elde ediyorlar, kredi notu da bu şekilde. Eğer siz ay ve sene boyunca çekmiş olduğunuz kredilerin borcunu son ödeme tarihini geçirmeden ya da kredi kartı borcunuzun dönem borcunu asgari ücreti yerine tamamını öderseniz, o zaman kredi kayıt bürosu tarafında siz iyi bir puana sahip oluyorsunuz. Yapılan her gecikmeli ödeme, kredi kartının dönem borcuna ait asgari ücret tutarını peş peşe hep bu şekilde az miktarda ödeme ya da hiç ödeme yapmayarak yasal takip gibi süreçlere gitmeniz sizin 0’a hızlı bir şekilde ulaştırır. Bu yüzden eğer tekrar bankadan kredi kartı limit arttırımı, başka bir bankadan kredi kartı talebi ya da bankadan yeni bir kredi almak istiyorsak o zaman , borç ödemelerimizi aksatmamalıyız.

Kredi Notu Yükseltme Kaç Ay Sürer
Kredi Notu Yükseltme Kaç Ay Sürer

Kredi notunu neler etkiler ? 

Kredini notunu olumlu etkileyen faktörler : 

 • Kredi notunu , kredi taksitlerimizi son ödeme günü geçmeden düzenli ödeme yapmak olumlu etkiler.
 • Kredi kartının dönem borcunun tamamını ödemek olumlu etkiler.

Kredini notunu olumsuz etkileyen faktörler : 

 • Kredi notunu , kredi taksitlerimizi son ödeme günü geçtikten sonra ödeme ya da kredi taksitlerinde çok fazla gecikme oluşturarak 1 veya 2 taksit gibi taksit olarak geriden gelmek, yani düzensiz ödemek , geriden taksit ödemek ya da hiç ödememek olumsuz etkiler. Hiç ödememek bir süre sonra yasal takip sürecine sokar. Dikkat etmenizi öneririz.
 • Kredi kartının dönem borcunun asgarini tutarını ödemek kredi notunuzu olumsuz etkiler. Bu şekilde 1 dönem geçirmek biraz olumsuz etkiler, 2 dönem bu şekilde olursa çok olumsuz etkiler, 3 dönem kredi kartı dönem borcunuzun asgari tutarını ödeyerek devam ederseniz, vadesiz hesap avans hesabını kitlenip, kredi kartınız nakit avansa kapatılabilir ve olumsuz bir sürece hızla sürüklenmiş olursunuz.

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi not aralıkları aşağıdaki gibidir. 1700-1900 Çok İyi olan grupta istediğiniz meblaa’yı banka size çok hızlı bir şekilde sağlar. 1500-1699 arasında istediğiniz meblağı veya biraz az tutarını sağlamayı teklif edebilir. 1100 – 1499 az riski grupta istediğiniz tutar eğer gelirinizi aşıyorsa , istediğiniz tutarın tamamı yerine yarısını vermeyi teklif edebilir. 700-1099 Orta riskli grupta sizden bir kefil isteyerek istediğiniz miktarı veya bir kısmını verebilir, ek gelir göstermenizi isteyebilir veya ilgili tutarı size hemen vermek yerine sizi bir kaç ay izlemeye alabilir 0 – 699 en riski grupta ise ne olursa olsun alma şansınız çok zordur. Yüksek bir gelir belgeyebilirseniz, özel bankalardan risk alarak insiyatif kullanan yeni bir banka olursa belki alabilirsiniz.

 • 0-699 En Riskli
 • 700-1099 Orta Riskli
 • 1100-1499 Az Riskli
 • 1500-1699 İyi
 • 1700-1900 Çok İyi

Sık Kredi Başvurusu Yapmak Kredi Notunu Düşürür mü?

Sık kredi başvurusu yapmak bankalar tarafında olumsuz bir etki yaratabilir.  Örneğin bankalar 1 ay içerisinde 6 -7 defa banka farketmeksizin başvuru yaptığını görürlerse, risk oluşturduğunuz düşüncesiyle sizi belli bir süre riskli gruba taşıyarak yakın izlemeye alırlar. İlerleyen aylardaki hareketlerinizi takip ederler. Bu yüzden sık kredi başvurusu yapmanız kredi notunuzu düşürebileceği için , sık kredi başvurusu yapmanızı tavsiye etmiyoruz.

Kredi Notu Yükseltme Kaç Ay Sürer

Normalde kredi notlarının yeniden değerlendirilip puanlama yapılması 1-6 ay arasındaki süreçte kredi kayıt bürosunun değerlendirmesi sonucu ortaya çıkar. Bu yüzden 1-6 ay arasında kredi notunuz, düzenli ödeme alışkanlıklarınız olması durumunda yükselir, ancak ödemelerini geciktirmişseniz ve bunun sonucu olarak kara listeye düşmüşseniz bu süreç 2 yıla kadar uzayabilir, ödemelerinizi düzene sokarsanız kredi notunuzun kolaylıkla yükselebilir. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi tamamen sizleri bir öğrenci gibi gözlemleyip puanlama yapıyorlar. Bu yüzden mümkün olduğunca kredi ve kredi kartı borçlarınızı aksatmamanızı tavsiye ediyoruz.

Kredi Kayıt Bürosu (KKB Raporu ) , Risk Raporumu Nereden Öğrenebilirim ?

KKB Raporu , kredi risk raporu , risk raporu gibi birçok isimle anılan ve puanlarımızı , devam eden ve geçmiş 5 yılda kapanan borçlarımızı görebileceğimiz bir kaç yol mevcut. Bu raporu özet ve detaylı olmak üzere 2 şekilde alabiliyoruz. 

 • Bu raporu almak için findeskten faydalanabiliriz. Findeks risk raporunda, kredi kartı ve kredi gibi ürünlerinize yönelik veriler, finans kuruluşları tarafından düzenli şekilde Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi’ne iletilir ve KKB tarafından rapora dönüştürülür.
 • Kullanmakta olduğunuz bankanın internet bankacılığı ya da mobil bankacılığı üzerinden de alabilirsiniz.

Belirtilen risk raporları hem findekste hem de kullanmakta olduğunuz bankanın sisteminden sizlere ücretli olarak hizmet verilir. Bu yüzden eğer ödemeleriniz kötüyse ve hala bir düzene sokamadıysanız, bu raporu sık almanızı tavsiye etmeyiz. Çünkü yazımızda da belirttiğimiz gibi ödemeleriniz düzene binmediği sürece hem boşuna risk raporu ücreti ödemiş olursunuz hem de her ay bu raporu almak yerine 6 ayda bir rapor alırsanız yönünüzü ve not değişkenliğinizi daha net görmüş olursunuz. Ayrıca ücret konusundan özet rapor ile detay rapor arasından rakamsal farklıklar olabilir. Özet raporda genel puanınız şeklinde bir rapor alırken, detay raporda puanınız, 5 yıl içinde kapanan kredi ve kredi kartlarınız, devam eden kredi ve kredi kartlarınız, hangi aylarda gecikmeli ödemeleriniz olmuş, gecikmeli ödemeler kaç ay gecikmiş. İlgili kredi kartı veya kredinin toplam ana parası, faizi, kapama tutarı gibi daha detaylı bir rapora erişmiş olursunuz. Bu yüzden ihtiyacınız ve bütçeniz doğrultusunda belli boşluklara iyiye gittiğinizi düşündükçe rapor almanızı tavsiye ediyoruz.

Siz de bu ve diğer tüm yazılarımız için aşağıdaki yorum kısmını kullanarak bizlere istek, öneri , taleplerinizi iletebilirsiniz, bizleri okuduğunuz için teşekkür eder, iyi günler dileriz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!