Mobil için Chrome’nin Bilinmeyen 20 Özelliği

Mobil Chrome’nin Bilmediğiniz 20 Özelliği

Günümüz itibarıyla % 60’ın üzerinde pazar payı ile Chrome, mobilde en popüler tarayıcı konumundadır % 60’ın üzerinde pazar payına sahiptir. Bu nedenledir ki tarayıcının hızı, kullanım kolaylığı ve sunduğu özelliklerin üst düzey olması çok da şaşırtmasa olsa gerek. Çoğu Android telefona önceden yüklenmiş olarak geldiği gerçeğinden bahsetmiyorum bile. Bu olmasaydı bile, insanlar genellikle Google’ın popüler tarayıcısını kullanmayı tercih edeceklerdi.

Bizde bu popüler tarayıcının,  ipuçlarını ve püf noktalarını dikkatinize sunmak istedik. Google’ın mobil tarayıcısı basitliği ile tanınırken, deneyiminizi artıracak birçok özelliğe (resmi ve deneysel) sahiptir. Bunlar, çoğu insanın bakmadığı yerlerde gizleniyor olabilir.Bu yüzden bizde sizlere bu püf noktalarını sunalım istedik.

1. Android için Chrome’da karanlık modu etkinleştirme

Gözleri yormamak ya da farklı bir görünüm isteyenler için chrome’da karanlık bir görünüm elde etmek aslıdan çok basit. Yapmanız gerekenler:

 1. Chrome’u açın.
 2. Ekranın sağ üst köşesindeki 3 noktalı menü düğmesine basın.
 3. Ayarları seç
 4. Temaları seç
 5. Karanlık görünümü seçin.

2. Android için Chrome’da Veri Tasarrufunu Etkinleştir

Bu işlev sadece taramanızı daha hızlı hale getirmekle kalmayıp, aynı zamanda veri tüketimini azaltmanıza yardımcı olur. Özellikle de operatörlerin pahalı paketler sunması, çoğumuzun internet paketinin ay sonunu getirememesi bizleri tasarrufa yönlendirmekte. Bununla beraber basit bir şekilde veri kullanımını optimize ederek kullanımımızı minimuma indirmek mümkün.

Android için Chrome’da Veri Tasarrufu nasıl açılır:

 1. Chrome’u açın.
 2. 3 noktalı menü düğmesine basın.
 3. Ayarları şeç.
 4. Veri Tasarrufu’nu seçin.
 5. Ayarı aç / kapat.

3. Cihazlar arasında yer imlerini, şifreleri, geçmişi ve daha fazlasını senkronize edin

Google, Chrome verilerinizin çoğunu cihazlar arasında senkronize etmeyi mümkün kılar. Bu, yer imlerini, geçmişi, şifreleri, açık sekmeleri, kredi kartı bilgilerini, kısacası tüm chrome bilgilerinizi içerir. Bu sayede de nerede olursanız olun hangi cihazı kullanırsanız kullanın tüm bilgilerinizi anında elde etme imkanı sağlıyor. Tabiki güvenlik kaygısı yaratıyor ama sağladığı kolaylık da tartışılmaz. Bunun için gereken sadece google hesabınız ile oturum açmak.

 1. Chrome’u açın.
 2. 3 noktalı menü düğmesine basın.
 3. Ayarları şeç.
 4. Hesap altında, Chrome’da oturum aç seçeneğini seçin.
 5. Oturum açmak için talimatları izleyin.
 6. Seçenekleri özelleştirmek için şimdi Sync ve Google servislerine erişebilirsiniz.

4. Daha hızlı göz atmak için sayfaları önceden yükleyin

Sayfaları önceden yüklemek, üzerine tıklamanız muhtemel siteleri proaktif olarak yükleyen bir Chrome özelliğidir. Bu, sizin için bir sayfaya girmeye karar vermeden önce arka planda yükleneceği anlamına gelir. Çerezleri kullanarak sayfa yüklenme hızınızı arttırır. Ama bu durumda da istenmeyen sayfalarında yüklenebileceği anlama gelmekte. Çok fazla internette gezinen biri değilseniz bu size fayda sağlayacaktır.

 1. Chrome’u açın.
 2. 3 noktalı menü düğmesine dokunun.
 3. Ayarları şeç.
 4. Gizlilik’i seçin.
 5. Daha hızlı gezinmek ve arama yapmak için Önyükleme sayfalarını değiştirin.

5. Sekmeleri değiştirmek için kaydır

Sekmeleri değiştirmek kadar basit olan bir şey birkaç dokunma gerektirdiğinde can sıkıcı olabilir. Bu deneyim Google tarafından basitleştirildi; basit bir hareketle sekmeleri değiştirebilirsiniz. Adres çubuğu alanında bir yandan diğer yana kaydırın. Bu işlem, tüm sekmelerinizde sorunsuz bir şekilde gezinmenizi sağlar.

6. Yatay sekme değiştirici

Androide benzer olarak sekme değişikliğini dikey bir hale çevirmek istiyorsanız bu da chrome tarayıcınız için mümkün. Sadece yapmanız gerekenler:

 1. Chrome’u açın.
 2. Adres çubuğuna Chrome: // flag yazın ve enter tuşuna basın.
 3. “Yatay sekme değiştiriciyi etkinleştir” i arayın.
 4. Seçenek göründüğünde, aşağı açılır menüde simgesine dokunun ve Etkin’i seçin.

7. Çevrimiçi gördüğünüz e-postalar, telefon numaraları ve adreslerle etkileşime geçin

Diğer uygulamalarda kullanmak için e-postaları, telefon numaralarını ve adresleri kopyalayıp yapıştırmak can sıkıcıdır. İOS için Safari, insanlara ulaşmak veya gezinmek için onları bağlantılara dönüştürür.Android’te ise Chrome bu özelliğin bir benzerini sizlere sunmakta.

Bir telefon numarası, e-posta veya adres gördüğünüzde, sadece uzun basın. Seçenekleri olan kayan bir çubuk görünecektir. Bu sayede, size bu bilgileri Gmail, Telefon uygulaması veya Google Haritalar ile kullanma seçeneği sunacaktır.

8. Tüm sayfaları yakınlaştırın

Mobil sitelerde en çok karşılaşılan sorunlardan biri de mobil uyumlu olmayan optimize edilmemiş sayfalardır. Kötü tasarlanmış bir web sitesiyle uğraşıyorsanız, yakından bakmak ya da görme sorunlarınız varsa bu bir sorun olabilir. Android için Chrome, bu işlemi önleyen tüm sayfalarda yakınlaştırma uzaklaştırma yapmanıza olanak sağlıyor.Bunun için:

 1. Chrome’u açın.
 2. Sağ üst köşedeki 3 nokta menü düğmesine dokunun.
 3. Ayarları şeç.
 4. Erişilebilirlik’i seçin.
 5. Zorla yakınlaştır yakınlaştır kutusunu işaretleyin.

9. Otomatik oynatılan videoları ve sesleri sonlandırın

Autoplay, özelliği bazen can sıkıcı olabiliyor. Özellikle sessiz olmanız gereken ortamlarda bir anda videoların açılması veya istek dışı açılan bu videoların bizim mobil verimizden yemesi hiç de hoş bir durum değildir.Neyse ki, bu durum için de yapabileceğiniz bir şey var. Otomatik oynatmayı devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

 1. Chrome’u açın.
 2. Sağ üst köşedeki 3 nokta menü düğmesine dokunun.
 3. Ayarları şeç.
 4. Site ayarları’nı seçin.
 5. Medyayı seçin.
 6. Otomatik Oynat’ı seçin.
 7. Özelliği devre dışı bırakın.

10. Paralel İndirme ile birden fazla dosyayı aynı anda indirin

Mobilde her ne kadar bilgisayarlar gibi dosya indirme olayı fazla yaşanmasa da bazen ihtiyaç duymuyor da değiliz. Örneğin telefonunuza indirmek isteyeceğiniz bir albüm için daha az süre beklemek istemezmisiniz. İşte bu nedenle sizlere chrome nin bilinmeyen bir diğer güzel özelliğini olan dosyaları birden fazla parçaya bölerek aynı anda indirmeyi sağlayan bir özelliğini aktif etmeyi gösterelim.Bunun için:

 1. Chrome’u açın.
 2. Adres çubuğuna Chrome: // flag yazın ve enter tuşuna basın.
 3. “Paralel indirme” için arama yapın.
 4. Seçenek göründüğünde, aşağı açılır menüde simgesine dokunun ve Etkin’i seçin.

11. Android için Chrome’daki herhangi bir web sitesini tercüme edin

Chrome içinde google translate entegre edilmiş bir şekilde kullanıma sunulmuş bir tarayıcıdır. Dolayısıyla bir tıkla gezindiğiniz yabancı dildeki siteleri türkçeye çevirmeniz mümkün. Tek yapmanız gereken:

 1. Chrome’u açın.
 2. İstediğiniz web sitesine gidin.
 3. Üç noktalı menü düğmesine basın.
 4. Çevir’i seçin.
 5. Altta bir çubuk görünecektir. Üç nokta menüye basın ve bildiğiniz dilleri eklemek için Diğer dilleri seçin.Bu menüde ayrıca göz önünde bulundurmanız gereken daha fazla seçenek var.Bara geri dönün ve web sitesini görmek istediğiniz dili seçin.

12. Özel olarak gezinmek için Gizli Modu kullanın

Mobilde bu sekme neden kullanılır bilemem ama bunu da göstermek istedim. Gizli mod sizin gezindiğiniz sitelerin ve bilgilerin siz tarayıcıyı kapattığınızda tamamen kayıtlardan silinmesini esas alan bir özelliktir.Bunun için yapmanız gereken sadece :

 1. Chrome’u açın.
 2. Adres çubuğunun yanındaki sekme değiştirici düğmesine dokunun.
 3. Sağ üstteki 3 nokta menü düğmesine dokunun.
 4. Yeni gizli sekmesini seçin.

13. Yazı modu ile içeriğe odaklanın

Benim en beğendiğim özelliklerden biri olarak okuyucu modunu size açıklayacağım. Okuyucu modu, bir web sitesini basitleştirerek ve metne odaklanmak isteyenler için bir ayrıcalık sunmaktadır. Resimler, videolar, yazı tipi varyasyonları ve diğer gereksiz öğeler engellenerek sizleri yazı ile başbaşa bırakacaktır. Bu sayede hem siteler hızlanacak hem de sizin mobil veri kullanımınız büyük oranda düşecektir. Tabiki resimlerden ve videolardan feragat etmeniz gerekeceğinden işiniz bittiğinde tarayıcınızı aynı yolla geri çevirmenizde fayda var.

 1. Chrome’u açın.
 2. Adres çubuğuna Chrome: // flag yazın ve enter tuşuna basın.
 3. “Okuyucu modu tetiklemesi” arayın.
 4. Seçenek göründüğünde, aşağı açılır menüde simgesine dokunun ve Her zaman seçeneğini seçin.

14. Bir web sitesini yenilemek için aşağı kaydırın

Bir sayfayı tekrar yüklemek birden çok yoldan yapılabilir, ancak en basit ve en hızlı olanı yukarıdan aşağıya doğru uzun bir kaydırma yapmaktır.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!