Para Nasıl Biriktirilir? Kolay Para Biriktirme

Çağın belki de en başarısız olduğu konulardan biri de para biriktirmek. Gençler üzerinde yapılan araştırmalara göre para biriktirme oranı oldukça düşük. Bunun nedeni de yapılan gereksiz harcamalar. Örneğin yeni satın alınan kıyafetler ömrü boyunca yaklaşık 7 kere giyilip çöpe atılıyormuş. Bunun nedeni kişilerin sürekli ihtiyacı olmayan şeyler satın alması. Hal böyle olunca sürekli para nasıl biriktirilir sorusu soruluyor. Peki nasıl para biriktirilir? 

Borçlarınızdan Kurtulun 

Para nasıl biriktirilir sorusunun en önemli kuralı şüphesiz borçlardan kurtulmaktır. Para biriktirmek için sıfır olmak önemlidir. Örneğin 100 TL borcunuz varsa siz sıfır değil -100’sünüz demektir. Bu nedenle önce borçlarınızı kapatmalısınız ki borçlarınız katlanmasın ve sıfıra düşüp para biriktirebilesiniz. 

Hedef Belirleyin 

Para biriktirmek için en motive edici yöntemlerden biri de kendinize bir hedef belirlemektir. Örneğin bir ev satın almak istiyorsunuz ve bu evin değeri 300.000 TL değerinde. Kendinize bir banka hesabı oluşturun ve hedef olarak evin parasını belirleyin. Banka hesabınızın arttığını gördükçe siz de motive olacak ve daha çok para biriktirebileceksiniz. 

Maaş Günlerinin Önemini Anlayın 

Maaş alınan günler en çok para harcanan günlerdir. Kişiler maaş günlerinde ihtiyaçları olmayan birçok şey satın alırlar ve bu durum da ay sonunu zor getirmeye neden olur. Maaş gününüzde kendinize kenara atacağınız bir miktar para belirleyin. Örneğin 3000 TL maaş alıyorsunuz ve bunun 1500 TL’si kira, faturalar ve mutfak masrafları gibi zorunlu harcamalara gidiyor. Kalan 1500 TL’nin 500 TL’sini her ay birikim hesabınıza yatırın ve bu bir alışkanlık haline gelsin. Bu sayede servetinizi git gide katlayabilirsiniz. 

Sigara ve Alkolü Bırakın 

Sigara ve alkol oldukça zararlı alışkanlıklar, bunu tartışmaya gerek yok. Bu zararlı alışkanlıkları bırakarak hem yaşam kalitenizi arttırabilir hem de cebinizde fazladan para kalmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin günde 1 paket sigara içiyorsanız ve sigaranın fiyatı 15 TL ise ayda 450 TL yapmaktadır. Çok az olan miktarlar yıla vurulduğunda gerçekten büyük miktarlar eder. Siz de sigarayı bırakarak sanki her gün içiyormuşsunuz gibi parasını birikim hesabına atabilirsiniz. 

Lüks Tatillerden Bir Süreliğine Vazgeçin 

Tatil yapmak tabii ki herkesin hakkı. Ancak kişiler lüks tatillerde oldukça fazla para harcar. Gittiğiniz bir gece kulübünde 1 kadeh şaraba 150 TL vermeye hiç gerek yok. Bunun yerine basit bir pansiyonda kalabilir ve vaktinizi turistik yerlerde gezerek geçirebilirsiniz. Bu sayede hem paranız cebinizde kalır hem de kültürel olarak bilinçlenmiş olabilirsiniz. 

Biriktirmek İçin Harcayın 

Para nasıl biriktirilir listesinde bu maddeyi görmek biraz saçma olabilir ancak biriktirmek için harcamak da önemlidir. Bunu evinizde ki beyaz eşyaları enerji tasarrufu yapan modeller ile değiştirerek yapabilirsiniz. Bu durumun faturalarınıza yansıdığını kolaylıkla fark edebilirsiniz. Yıllık olarak hesaplandığında binlerce lira tasarruf ettiğinizi görebilirsiniz. 

Daha Az Yakın 

Kışın siz de bir ısıtma yöntemi kullanıyorsunuzdur. Örneğin petekleri 40 derece de yakıyorsanız bunu 35 dereceye düşürebilirsiniz. Ev sıcaklığında bir şey değişmeyecek ancak faturanız oldukça azalacaktır. Bu sayede elektrik ve doğalgaz parasından edeceğiniz tasarrufu banka hesabınıza aktarabilirsiniz. 

Öğle Yemeğinizi Kendiniz Hazırlayın 

Para biriktirmeye öğle yemeğinizi kendiniz hazırlayarak başlayabilirsiniz. Öğle yemeğini dışarıda yemek ayda yaklaşık 500 lira harcamanıza neden olur. Siz de en azından öğle yemeklerinizi evde hazırlayıp yanınızda götürdüğünüzde bu 500 lirayı birikim hesabınıza yatırabilirsiniz. Bu sayede ileride çok daha güzel yemekler yeme şansınız olur. 

Faizli Hesap Açın 

Faizli hesaplar paranızı katlamanın ve çoğaltmanın en basit yollarından biridir. Siz de yıllık faiz getiren bir banka hesabı açarak biriktirdiğiniz paraları bu hesaba atabilirsiniz. Faizli hesapların yıllık faiz oranı %5 ila %10 oranında değişmektedir. Bu sayede biriktirdiğiniz paralara katkıda bulunabilirsiniz. 

Harcamalarınızı Yıllık Olarak Hesaplayın 

Harcamalarınızı yıllık olarak hesaplamak gereksiz şeylere ne kadar çok para harcadığınızı görmenin en etkili yollarından biridir. Örneğin her gün bir bardak kahveye 10 TL veriyorsanız bu miktar yıla çevrildiğinde 3650 TL eder. Tabii ki kahve içmeyi bırakın demiyoruz. Bunun yerine kahvenizi kendiniz hazırlayabilirsiniz. Örneğin büyük bir paketine 30 TL ödediğiniz kahve paketi size 3 ay yetecektir. Bu sayede yılda sadece 120 TL ödersiniz. Sanki her gün 10 TL yine kahveye veriyormuşsunuz gibi bu paranızı birikim hesabınıza atarak yılda 3650 TL biriktirebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!