Kaybolan Telefon Nasıl Bulunur?

Günümüzde akıllı telefon kullanmayan kişi sayısı yok denecek kadar az. Bunun dışında kalan telefon modellerinin maddi değerleri ise çalınacak veya peşine düşecek kadar değerli değiller. Bu yüzden kaybolan Android telefon nasıl bulunur ve kaybolan iPhone nasıl bulunur gibi sorulara eğileceğiz. Kaybolan telefon nasıl bulunur sorusun cevabı, sandığınızdan çok daha mühim bir durumdur. Çünkü cep telefonlarımızda özel mesajlar, dosyalar, şifreler ve banka bilgileri gibi hayati durum teşkil eden sakıncalı veriler bulundurulabilir. Bu yüzden yanlış ellere geçmeden önce acilen bulunması, elzem bir duruma işaret eder. Evde kaybolan telefon nasıl bulunur çok can sıkıcı bir durumdur. Daha can sıkıcı olan ise, şarjı biten telefon nasıl bulunur sorusudur. Ancak tüm bunların cevabı makalemizde yer alıyor.

Kaybolan Telefon Nasıl Bulunur?
Kaybolan Telefon Nasıl Bulunur?

Elbette telefonunuzu kaybettiyseniz yapacağınız ilk şey, iyi niyetli kişilerin elinde olup olmadığını anlayabilmeniz için arama yapmaktır. Eğer çevrenizde kimse yoksa, bu internet sitesine girerek ücretsiz olarak kendinize SMS gönderebilirsiniz.  

Öncesinde cep telefonunuz kaybolmadan önce tedbir almanız çok faydalı olabilir. Yakın bir tanıdığınız cep telefonuna optimize edeceğiniz başka bir telefon ile cihazınızı bulabilirsiniz. Google Play üzerinden Google Cihazımı Bul isimli programı indirin ve kurun.  Telefonunuzun çalındığını düşünüyorsanız, kullanımı gayet basit bir uygulamadır. Uygulamayı kullandığınızda telefonunuzun sesi kısık olsa dahi öterek yerini belli ediyor. Bunun dışında iOS işletim sistemli telefonları bulma ve kaybolan Android telefonu bulma gibi özelliklere bakalım. 

Kaybolan Android Telefonu Bulma, Kitleme, Kapatma 

Android işletim sistemi akıllı cihazlara OS saati kaydedin. Cihazınızın kurulumu sırasında girdiğiniz gmail adresini programa tanımlayın. Şu şartlar gerçekleşirse, telefonunuzu bulabilirsiniz: 

  • Açık olmalıdır 
  • Bir Google Hesabı’nda oturum açılmış olmalıdır 
  • Mobil veriye veya kablosuz ağa bağlı olmalıdır 
  • Google Play’de görünmelidir 
  • Konum özelliği açık olmalıdır 
  • Cihazımı Bul özelliği açık olmalıdır 

Şarjı biten kaybolmuş telefon nasıl bulunur? Bu biraz zor olacak ancak en azından çalınıp çalınmadığına emin olabileceğiniz aktiviteleri görüntüleyebilirsiniz. Telefonunuzun konum geçmişini ve son etkinlikleri görmek isterseniz, bu adrese girerek kontrolde bulunmanızda da fayda var.  

Kaybolan Android telefonu bulma yöntemlerinden bir diğeri de Google Haritalar. Buradan mail adresinizi ve şifrenizi girdikten sonra telefonunuzun konumunu görüntüleyebileceksiniz.  

Adroid Telefonunuzu Bulma ve Kitleme 

Android.com/findadresine girin ve Gmail hesabınızla oturum açın. Sisteme kaydettiğiniz telefonunuzun marka ve modeli görüntülenecektir. Birden fazla kullanıcı profili bulunan telefonlar için kullandığınız esas adres ve şifresini girerek oturum açın. Bu işlemden sonra telefonunuzun son bulunabilir konumu haritada yer alır. Eğer telefonunuzun çalındığına dair şüpheniz varsa, Kitleme ve Silme gibi seçenekleri kullanarak bilgilerinizin başkasının eline geçmesini engellemiş olabilirsiniz. Eğer bilgisayarınız ile ortak bir Gmail kullanıyorsanız, adrese giriş yaptığınız anda telefonunuzun modeli, bağlı olduğu internet sitesi ve şarj durumunu da kontrol edebilirsiniz. Kullanabileceğiniz diğer seçenekler: 

  • Ses çal: Telefonunuzun sesi kısık olsa dahi, 5 dakika boyunca en yüksek ses seviyesinde çalar.  
  • Güvenli cihaz: Telefonunuzun giriş özelliklerini kitler. Telefonunuzun kaybolduğu düşünüyorsanız, bulan kişinin size erişebilmesi için telefon ekleyebilirsiniz.  
  • Cihazı sil: Telefonunuzun çalındığına kesin bir şekilde eminseniz, bu seçeneği kullanabilirsiniz. Bu seçenek, telefonunuzun içerisinde bulunan tüm verileri kalıcı olarak siler. Eğer SD kart varsa içindeki bilgiler kalabilir. Daha sonra telefonunuzu bulduğunuzda sizden tekrar şifre girmeniz istenebilir.  

Kaybolan Samsung Nasıl Bulunur? 

Kaybolan telefon nasıl bulunur Samsung, şirketin geliştirdiğini Samsungumu Bul internet sitesini kullanabilirsiniz. Uygulamayı kullanmak oldukça basit. Bir bilgisayar veya telefondan Find my Samsung sitesine giriş yapın ve oturum açın. Girmiş olduğunuz şifrenin Samsung cihazında kullandığınız hesap olduğuna dikkat edin. Daha sonra açılan ekranda cihazınızın konumu, şarj seviyesi ve bağlı olduğu internet ağına kadar pek çok şey görüntülenecektir. Burada cihazınızı kilitleyebilir, çaldırabilir veya verileri sıfırlayabilirsiniz.   

Kaybolan Telefon Nasıl Bulunur Xiaomi 

Tıpkı Samsung şirketi gibi Xiaomi şirketi de kullanıcılarının kaybolan telefonu bulması için geliştirdiği yöntemler bulunur. Bunun için yapmanız gerekenler ise oldukça basit ve benzer. Kaybolan Xiaomi telefonu bulmak için öncesinde bu adrese girerek bir hesap oluşturmuş olmanız gerekir. Hesaba giriş yapın ve telefonunuz hakkında anlık güncel bilgileri görüntüleyin. Burada telefonunuzu çaldırabilir ya da konumunu görüntüleyebilirsiniz.  

IMEI Numarasından Telefon Bulma 

Kaybolan telefonu IMEI ile bulma, alternatif yöntemlerden biridir. Öncesinde telefonunuzun IMEI numarasını bilmiyor olabilirsiniz ancak bu bir sorun değil. Satın aldığınız sırada telefonunun orijinal kutusunun üzerinde yer alan IMEI numarası telefona aittir. Eğer bu kutu yoksa, telefonunuz kaybolmadan önce IMEI numarasını ayarlardan bulabilirsiniz. IMEI numaraları tıpkı kimlik numarası gibidir ve her cihazın kendi kimliğinin rakamsal ifadesidir.  

Telefonunuzun IMEI numarasını bulmak için arama kısmına *#06# yazıp arama yapmanız yeterli olacaktır. Google Play üzerinden AntiTheft App & IMEI Tracker All Phone Location isimli programı indirin ve açın. Daha sonra uygulamaya giriş yapın. IMEI numarasını girdikten sonra TRUCK seçeneğine tıklayın ve telefonunuzun nerede olduğunu görüntüleyin.  

Kaybolan iPhone Nasıl Bulunur? 

Kaybolan telefon nasıl bulunur iPhone, için çok geç önce, App Store’dan iPhone’umu Bul uygulamasını indirmelisiniz. Uygulamayı telefonunuza kurduktan sonra, başka bir iOS işletim sistemli iPad ve iPhone gibi cihazlarla etkileşime sokun. Telefonunuz kaybolduktan sonra uygulamaya girerek cihazınızın nerede olduğunu ayrıntılı bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.  

Bu işlemin benzerini iCloud üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. İnternet sitesine giriş yaptıktan sonra kaybolan telefonunuza ait mail ve şifreyi girin ve “iPhone Bul” seçeneğine tıklayın. Eğer iCloud mail ve şifrenizi unuttuysanız bu özellikleri kullanabilme şansınız bulunmaz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!