Bankadan Altın Hesabı Açtırmak Mantıklı Mı?

Altın nedir? altın hesabı nedir? altın hesabı nasıl açılır? altın hesabı nereden açılır? Bankadan Altın Hesabı Açtırmak Mantıklı mı? altın hesabı kârlı mı? Altın hesabının avantajları ve dezavantajları nelerdir? bankadan altın hesabı açmak karlı mı ? bankada altın hesabı nasıl açılıyor ?  Altın hesabını hangi bankadan açmak avantajlı olur? Altın hesabında hangi banka avantajlı? Altın hesabında hangi banka avantajlı 2020? Altına yatırımda banka mı kuyumcu mu yatırım kuruluşu mu avantajlı?  altın hesabı açarken nelere dikkat edilmeli?  altın hesabı açarken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? Bankadan kasa kiralamak mantıklı mı? Altına yatırımda banka mı kuyumcu mu ? konularına değineceğiz.

Altın insanlığın ticarete takas yönteminden sonraki en eski ticaret kaynaklarından biri. Altının bu kadar tercih edilmesinin sebebi hiçbir ülkeye bağlı olmaması yani. Her para birimi bir bir ülkeye bağlıyken altın bir ülkeye bağlı bir para birimi değil. Dolayısıyla bir ülkede gelişmelere göre düşme ve çıkma yaşamaz. Arz talep duruma göre artar azalır, ee tabi bu kadar basit değil, çıkarılması işlenmesi, stok rezervleri gibi konularda var fakat biz bu yazımızda bu kadar detaya inmeyeceğiz.

Eskiden dedelerimizden atalarımızdan öğrendiğimiz gördüğümüz, altını al yastık altına koy. Yastık altına koymak yani saklamak, ileride lazım olur düşüncesiyle aslında evin içinde bir nevi kendinize stok yapmak anlamına geliyor. Eskiden buna ben dahil birçoğumuz altını alırdık evde bir yerde saklardık. İhtiyaç olursa çok sıkışılırsa son noktada bunu satardık işimizi görürdük. Hırsızlık olaylarının arttığı yıllarda , altının saklanmasıyla ilgili ihtiyaçlar ortaya çıktı. Çünkü evde saklamak bir derece, dışarı çıkarken de yanınızda götürmeniz gerekiyordu. Sadece dışarıya çıkarken yanınızda götürmenizde yetmeyebilirdi, çünkü dışarıda da kapkaç tehlikesi vardı bir dönem daha da yoğun olduğunu hatırlayacaksınız hatta. Tam da o yıllarda banka kasa kiralama diye bir şey ortaya çıkartdı. Her şey de olduğu gibi küçük – orta – büyük kasa ve pek tabii fiyatları da buna göre şekillendi. Kasa kiralama ücretlerini yıllık yaptılar ve o bankanın size en yakın şubesine giderek sadece altın olmak zorunda değil para vb. eşyalarınızı da bu kilitli kasaya koyabilir ve istediğiniz zaman yine bankanın güvenlik görevlisi eşliğinde size özel kasa anahtarınız ile birlikte alabilirsiniz.

Bankadan Altın Hesabı Açtırmak Mantıklı Mı?
Bankadan Altın Hesabı Açtırmak Mantıklı Mı?

Buraya kadar anlattığım hep bir materyal yani dokunulabilir bir altında noktasından bahsettim. Birazda bankaların internet bankacılığı ve mobil bankacılığı aracılığıyla alınabilen altından bahsedelim. Bankalar aynı kuyumculardaki gibi alış ve satış fiyatlarını belirleyerek döviz alır gibi simgesi altın hesapları açtırıp, altın alım satımı yapmaya başladılar. Tabii ki bunun da biliyorsunuz siber saldırı, hacker vs. gibi durumlarla hacklenerek çalınması riski var ama bana göre fiziksel bir altındansa bu yöntem daha güvenli çünkü devletimizin siber saldırı ve hackerlara karşı artık mücadele edip takip edebilen yakalayıp ceza veren bir birimi var. Hal böyle olunca bankaların mobil uygulama ve internet bankacılıklarından da almak mantıklı geliyor ve insanlar buna yöneliyor. Hem de her şey online olduğu için altınınızı kuyumcudan almak, bankadaki kasaya koyma ihtiyaç olunca bankadaki kasadan gidip almak gibi uzun uzadıya zahmetlere katlanmıyorsunuz. Kasa her an elinizin altındaymış gibi internet tek tuşla alabiliyor ve bozdurabiliyorsunuz.

Yanlız bankalar son zamanlarda şöyle bir durum ortaya çıkardılar. Aslında bunu sadece altına özel değil bütün döviz birimleri ve altına uyguladılar. Ben konumuz altın olduğu için bunun üzerinden örneklemeyle devam etmek istiyorum. Makas genişliği denen bir şey var, yani altının alım rakamı ile satım rakamı arasındaki farktan bahsediyorum. Şimdi diyeceksiniz ki ee bu kuyumcularda da var veya döviz için döviz bürolarında da var. Bu sorunuzun cevabı şu : Bankaların online sistemlerindeki kadar fark yok kuyumcularda veya döviz bürolarında.
Az önce mobil bankacılıktan alın bence diyordun şimdi farklı bir şey diyorsun demeyin. Ben yine mobil bankacılıktan sanal olarak altın alınması taraftarıyım. Neden derseniz, mobil bankacılıktan alınan altını sürekli kısa vadede al – sat yapmayacaksanız , altından uzun vade de zaten her türlü karınız olacak. Bu yüzden çalınma riskini göz önüne alarak dişinizden tırnağınızdan arttıracak aylar ve yıllar süren emeklerinizin 5 dakikada yok olmasına göz yummayın derim.

Bankada Altın Hesabı Açmanın Dezavantajları

Buraya kadar Bankada Altın Hesabı Açtırmak Mantıklı kısmından bahsettim. Birazda madalyonun öbür tarafından bakalım. Birazda Bankada Altın Hesabı Açtırmanın dezavantajından bahsedelim. Görünürde ve benim araştırdığım kadarıyla artıları daha çok ama bir tane dezavantajı var. Yapılan son düzenlemeyle mobil bankacılık veya internet bankacılığı üzerinden altın alırsanız %1 oranında vergi kesintisi oluyor. Devletimizin yaptığı son düzenlemeye bir rakamsal örnekleme üzerinden gidelim.

Örneğin 17000 TL’lik altın aldınız. Bu paraya kaç gram altın aldığınızın önemi yok direkt olarak rakamsal düşünün 17000 TL’nin %1’i 170 TL yapıyor. 170 TL vergi kesintisi oluyor.
Bu son düzenlemeden benim üstteki paragrafın birinde bahsettiğimi destekler nitelikte, yani senin amacın sürekli al – sat ile kısa vadede kar elde etmeye çalışmak ise buna hem bankaların makas aralığı hemde yapılan son düzenlemedeki vergi kesintisi müsade etmiyor. Aslında müsade etmiyor kelimesi uygun olmadı, mantıklı gözükmüyor. Hem makas aralığındaki rakamdan hem vergiden dolayı kısa vadeli al – sat hareketlerinden karlı çıkmak pek mümkün değil.

Atalarımız sanırım bugünleri, ileriyi görerek demişler. Yastık altı yap diye. Buradaki yastık altı yap sözcüğünü günümüze uyarlarsak kendi düşüncülerimi de katarak şöyle bir tavsiyede bulunmak istiyorum Normalde bu tarz ekonomik işlerde pek tavsiyede bulunulmaz hatta yazan herkes yatırım tavsiyesi değildir diyerek cümleyi tamamlar ancak ben altının uzun vade de kazançlı bir şey olduğunu düşünerek;  Altını mobil bankacılık veya internet bankacılığı sisteminden bankalardan al fakat kısa vade de al – sat yapma yastık altı yap kelimesi yerine hesapta kalsın uzun vadeli düşünün diyerek tavsiye bulunuyorum.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.