Kredi Çekerek Yatırım Yapılır Mı?

Eğer yatırım yapmaya değecek gerçek bir fikriniz var ancak sermayeniz yoksa, kredi çekerek yatırım yapılır mı sorusu aklınızı kurcalamaya başlamış olabilir. Bu durumda içine girdiğiniz çıkmaz için size en basit yoldan yardımcı olmaya çalışacağız. Öncelikle kredi çekerek yatırım yapılır mı sorusuna kısa ve net şekilde evet cevabı verebiliriz.

Kredi çekip yatırım yapılır mi: Burada bahsi geçen yatırım altın almak veya yabancı para birimlerine güvenmek değil. Burada gerçek bir sermayeden ve paranın işlenebilmesinden bahsediyoruz. Ancak bunun için hesap etmeniz gereken risk faktörleri bulunur. Bu, çektiğiniz paranın cinsinden (döviz veya TL), içine girmiş olduğunuz sektörün devamlılığına kadar değişkenlik gösterir. Buna ek olarak bazı sektörler her ne kadar risksiz kabul edilse de olağandışı durumlara bağlı olarak çeşitli sorunlara sebep olacaktır.  

Kredi çekerek yatırım yapmadan önce girdiğiniz sektörün devamlılığına ek olarak, yatırdığınız paranın geri dönüşünün ne kadar uzun vadeli olacağını da göz önünde bulundurmalısınız. Hangi sektöre giriş yapıyor olursanız olun, kısa vadede dönüş alamayabilirsiniz. Bunun için tüm kredinizi yatırıma harcamamanız gerekecektir.  

Kredi Çekerek Yatırım Yapacakların Dikkat Etmesi Gerekenler 

Eğer kredi çekerek yatırım yapmak istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken birkaç hayati husus vardır.  

  • Belli bir süre boyunca karınızı kredinize harcamak zorunda kalırsınız.  
  • Hesapta olamayan ek harcamalar, kredinizin gecikmesine sebep olabilir.  
  • Sermaye dışında olağan dışı durumlar için ek para bulundurmanız gerekir.  
  • Yatırım yaptığınızın işin, çektiğiniz kredi faizinden daha fazla getiri elde etmesi. 

Yukarıda yer alan hususları göz önüne alarak çektiğiniz kredi ile yatırım yapmanız gerekecektir. Fakat gene de girmiş olduğunuz tüm sektörlerde hesaplanamaz risk faktörleri mevcuttur. Bu durumda hesabınızı buna göre yapmalı ve geniş düşünmeniz gerekecektir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!