Whatsapp Ne Kadar Süre Kullanılmazsa Silinir?

Whatsapp Ne Kadar Süre Kullanılmazsa Silinir ? Whatsapp hesabı tamamen ne zaman silinir ?

Neredeyse hepimiz whatsapp kullanıyoruz. Özellikle pandemi sürecinden iyice popüleritesini arttırıp yerini sağlamlaştıran, sohbet ve görüntülü , sesli arama uygulaması olan whatsapp pandemi sürecinden de iletişim konusunda bizlerin yanında olmaya devam etti.  Bu yazımızda bazılarımızın uzun süre whatsapp kullanmadığı durumlarda yani, Whatsapp Ne Kadar Süre Kullanılmazsa Silinir konusuna değineceğiz. Ama öncesinde whatsapp nedir ? bunu inceleyelim.

Whatsapp Nedir? Ne İşe Yarar?

WhatsApp Messenger, akıllı telefonlar için geliştirilen, platformlar arası çalışma özelliğine sahip bir mesajlaşma ve arama uygulamasıdır. Yaklaşık 10 yıl önce kurulmuştur. İlk piyasaya sunulma tarihi 3 Mayıs 2009 ‘dur. Yazıldığı dil Erlang ‘ dır. Sosyal medyanın eski ve köklülerinden biri olaran Facebook , kendi yazışma programını çıkardı adına Facebook Messenger dedi. Facebooktaki arkadaşlarınızla bu uygulamayla anlık olarak yazılabiliyordunuz fakat bu çok geç kalınmış bir hamleydi. Çünkü dünya üzerinden milyonlarca kullanıcı seçimini whatsapp’dan yana kullanmıştı. İşte tam bu noktada Facebook bu zamana kadar ki en büyük satın almasını gerçekleştirerek 19 milyar dolarlık bir anlaşmaya imza atıp Whatsapp’ı satın aldı. Rakam çok büyük gibi gözüksede whatsapp kullanıcı sayısının 450 milyon kişi olduğu düşünüldüğünde de Facebook bu rakamı kısa bir sürede amorti eder gibi gözüküyor.

Whatsapp Ne Kadar Süre Kullanılmazsa Silinir ? Whatsapp hesabı tamamen ne zaman silinir ?

Whatsapp Ne Kadar Süre Kullanılmazsa Silinir ?
Whatsapp Ne Kadar Süre Kullanılmazsa Silinir ?

Whatsapp uygulamasını uzun süre kullanmayanlar veya nadirde olsa artık kullanmak istemeyenlerin akıllarına şu soru takılmış durumda. Whatsapp uygulamasını ne kadar süre kullanmazsam silinir ?

Bu sorunun cevabına baktığımız zaman whatsapp uygulamasının içerisininde hesabımı sil yapmanız şart gözüküyor. Çünkü whatsapp uygulamasını telefonunuzundan kaldırdığınızda ya da uzun sürede hesabınıza giriş yapmadığınızda hesabınız silinmiyor. Çünkü whatsapp uygulaması cep telefonu numaranız üzerinden sizleri arkadaşlarınızla bağlayan bir iletişim aracı, yani uygulamayı tekrar aynı cep telefonu numaranız üzerinden kurduğunuzda hesabınızın hala aktif bir şekilde devam ettiğini görebilirsiniz.  Bu yüzden kullanıcı özellikle hesap ayarlına girip hesabımı sil kısmına tıklamadığı sürece , uygulamayı kaldırsanız bile bir gün tekrar yüklemeye karar verdiğinizde hesabınızın hala aktif bir şekilde sizleri beklediğini göreceksiniz. Hatta whatsapp üzerinde otomatik olarak belirli periyotlarda yedekleme süreci de var. Eğer bunu da aktifleştirdiyseniz, uygulamayı silip uzun bir süre giriş yapmadığınızda bir gün yine yüklemeye karar verirseniz, en son alınan yedekteki görüşme içeriklerine göre tekrar konuşmalarınız geri getirilmiş olacaktır.

Kısaca özetleyecek olursak; WhatsApp uygulamasını hesap ayarlarından özellikle kendiniz silmediğiniz müddetçe WhapsApp hesabınız kapanmayacak yani silinmeyecektir. İstediğiniz zaman hesabınızı aktif edebilir ve tekrardan kullanmaya başlayabilirsiniz.

Whatsapp hesabını nasıl silebilirim? Whatsapp hesabı silme

Yazımızın içeriğinde bahsettiğimiz gibi whatsapp hesabınızı tamamen silmek istiyorsanız , whatsapp hesap ayarlarından hesabımı sil yapmanız gerekiyor. Whatsapp hesabınızı silerlerseniz.

 • Hesabınız whatsapp’tan tamamen silinir.
 • Katıldığınız tüm whatsapp gruplarınızdan silinirsiniz.
 • Telefonunuzdaki WhatsApp mesaj geçmişiniz ve WhatsApp iCloud yedeklemeniz silinir.

Whatsapp hesabınızı silmek için;

 1. Öncelikle whatsapp uygulamasının son sürümünü kullandığınıza emin olun. Whatsapp kendini sürekli yenileyen bir uygulama olduğu için eski versiyonlar bu özellik destekli olmayabilir ya da menüsel anlamda bazı değişikliklere uğramış olabilir. Whatsapp’ın en son sürümünü güncellediyseniz diğer adımlara geçebiliriz.
 2. Whatsapp uygulamanızı açın. Whatsapp ayarları > Hesap > Hesabımı Sil kısmına dokunun.
 3. Cep telefonu numaranızı uluslararası alan koduyla birlikte yazın. Türkiyedeki kullanıcılar için alan kodu +90 ‘dır.
 4. Whatsapp hesabınızı silmek istediğinizden emin ve kararlıysanız hesabımı sil kısmına dokunarak işlemnizi tamamlayın.

Silinen Whatsapp hesabı nasıl geri alınır ? Whatsapp’da silinen mesajları getir getirme işlemi nasıl yapılır?

Whatsapp kullancıılarının bir diğer merak ettiği konulardan biri whatsapp ‘da silinen mesajlar geri getirebilir mi ? Whatsapp hesabınızı bir önceki başlıktaki gibi tamamen sildiyseniz ya da bir kişi ile görüşme içeriğinizi yanlışlıkla sildiyseniz. Eğer whatsapp otomatik yedekleme özelliğinizi aktif hale getirdiyseniz o zaman whatsapp’da silinen mesajları geri getirme işlemini aşağıdaki adımları izleyerek yapabilirsiniz.

 1. Silinen sohbeti geri getirmek için whatsapp uygalanınızı kaldırın. Zaten yanlışlıkla kaldırdıysanız. 2.adım ile devam edebilirsiniz.
 2. Whatsapp uygulamasını tekrar cep telefonunuza geri yükleyin.
 3. Uygulamayı tekrar yükleyip cep telefonu numaranızı bulunduğunuz ülkenin alan koduyla birlikte giriş yaptığınızda whatsapp aktif olarak kullandığınız döneme ait en son yedeği bulacak ve bunun tekrar yedekten geri yükleme işlemi yapmak isteyip istemediğinizi soracaktır.
 4. Geri yükle butonuna dokunan ardından ileri kısmına dokunan. Geri yükleme işlemi tamamlandığında son yedeklemenin içerisinde ne kadar eski görüşme varsa hepsinin geri yüklendiğini göreceksiniz.

Siz de bu ve diğer tüm yazılarımız için aşağıdaki yorum kısmını kullanarak bizlere istek, öneri , taleplerinizi iletebilirsiniz, bizleri okuduğunuz için teşekkür eder, iyi günler dileriz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!