İkinci El Otomobil Kredisi Kaç Yaşına Kadar Veriliyor? İkinci El Araç Kredisi Kaç Yaşa Kadar Veriliyor?

Otomobil almak hepimizin hayali fakat hepimizin bütçesi buna müsait değil. Ama artık otomobilin bir lüks olmaktan çıkıp, bir ihtiyaca dönüştüğü şu günlerde bir birikimle ile almaktansa, kredi çekerek bir araç sahibi olmaya çalışıyoruz hepimiz. Otomobili birikimimiz ile alamadığımız bu durumlarda, öncelikle kredi çekip araç sahibi olmak isteriz. Fakat bütçemize uygun olması için sıfır araç yerine ikinci el aracı almak isteriz. Bu yüzden de İkinci El Otomobil Kredisi Kaç Yaşına Kadar Veriliyor ? İkinci el araç kredi kaç yaşa kadar veriliyor? gibi konuları araştırarak araç sahibi olmaya çalışırız. Gelin bu yazımızda İkinci el otomotobil kredisi nasıl alınır hep beraber bir inceleyelim.

İkinci El Otomobil Kredisi Kaç Yaşına Kadar Veriliyor ?  İkinci El Araç Kredisi Kaç Yaşa Kadar Veriliyor?

Hepimiz bütçemiz el verdiğinde araç sahibi olmak istiyoruz. İkinci el araçlarda banka bu konuda şu şekilde bir yol izliyor. Öncelikle bir kredi çektiğimizi unutmayalım. Yani her kredi de olduğu gibi bir faiz oranı, dosya ve sigorta masrafı gibi ekstradan masraflar çıkacağını unutmayalım. Her bankanın faiz oranı ve masraflarının da farklı olduğunu düşünürsek, ikinci el taşıt kredisini, masrafı ve faiz oranı en uygun olan bankadan almak bütçemiz açısından önem arz ediyor.

İkinci El Otomobil Kredisi Kaç Yaşına Kadar Veriliyor ? İkinci El Araç Kredisi Kaç Yaşa Kadar Veriliyor?
İkinci El Otomobil Kredisi Kaç Yaşına Kadar Veriliyor ? İkinci El Araç Kredisi Kaç Yaşa Kadar Veriliyor?

Bankalar ikinci el otomobil kredisini kullanarak ikinci el otomobil sahibi olmak isteyenlerden öncelikle peşine istiyor. Araç bedelinin 50000 TL’ye kadar olan kısmı için yüzde 30 , 50000 TL üzerinde olan araçlar için ise yüzde 50 peşinat şartı aranmaktadır.

İkinci El Otomobil Kredisi İçin Araba Yaşı Kaç Olmalı?

Bankalar ikinci el taşıt kredisi verirken bir çok kriter önümüze sunmaktadır. Bu ikinci el taşıt kredisinde hem bizim hem arabanın belli kriterleri sağlaması gerekiyor. Bizi ilgilendiren kısmı normal bir kredi çekerken karşılaşacağınız şeylerden bazıları. Başvuru yapan vatandaşın öncelikle gelir durumuna ve sigortalılık durumuna bakılıyor, yaşınız ve en önelisi mevcut borçlarınız ile kredi notunuz. Mevcut borçlar ile kredi notunun her noktada önümüze çıkacağını ve önemini ŞURADA ‘daki yazımızın bir çok noktasında belirtmiştik.

İkinci el otomobil almak isteyenler için “ikinci el araç kredisi kaç yaşa kadar verilir?” sorusunun cevabına gelecek olursak, genellikle bankalar 5 yaşında olan araçlara ikinci el otomobil kredisi veriyorlar. Fakat bazı bankalar aracın yaşının 10 yaşa kadar olmasına müsade ediyor ve krediyi veriyorlar.

Belirttiğimiz gibi kriterler arasında peşinat ve aracın yaşı gibi kriterler olsa da en önemli kriter, sizin belir durumunuz, mevcut borçlarını ve kredi notunuz. Bunlar iyi olduktan sonra deyimi yerindeyse bankalarda her kapı sizlere açılıyor.

Yine de ikinci el otomobil kredisini çekeceğiniz banka 10 yaşa kadar ikinci el otomobili için kredi versede , yaşı büyük alacağınız araba sizi sanayilerden çıkarmayabilir. Bu şekilde düşündüğümüz zaman evet belki bankaya fazla borçlanmak istemeyebilirsiniz ama süreç olarak bir kısımın peşin verdiğimiz üstünü kredi çektiğim bir arabanın ufak yaşta olması bizler için avantaj o yüzden , yaşı büyük bir araba alıp saniyede çok masraf etmektense , yaş biraz daha ufak bir araba almaya çalışıp daha az masrafla ve gönül rahatlığıyla binmeyi tercih edin. Ayrıca siz araba severlerinde bildiği gibi her şey arabanın yaşında bitmiyor. Bir çok iç ve dış aksamdan oluşan parçalar ve arabaya sizden önce binen kişilerin arabaya nasıl baktığı da çok önemli , bu yüzden arabayı alırken bir computestten geçirip bildiğiniz, güvendiğiniz bir ustaya da göstermestekte mutlaka fayda var.

Şimdiden alacağınız araçların hayırlı olmasını dileriz. Allah kaza bela vermesin, kalın sağlıcakla.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!