İnstagrama hangi saatlerde fotoğraf atılmalı

İnstagram nedir? İnstagrama hangi saatlerde fotoğraf atılmalı? İnstagram en çok etkileşim alabileceğiniz paylaşım saatleri nelerdir? bu konulara eğilelim biraz. İnstagram , facebook’dan sonra en çok etkileşime giren 2. sosyal mecra. İnsanların interneti yoğun kullanım saatleri olduğu gibi, sosyal medya üzerinde de yoğun kullanım sağladığı, paylaşımlar yaptığı belirli saatler var. Biz kullanıcılara olarak bunlara dikkat etmesekte bunların istatistiğini tutan ve bunu meslek haline getiren ciddi anlamda hizmetler sağlayan siteler var.

Bu siteler yüksek tutarlar talep edebiliyorlar. Çünkü olayın tamamen istatistik kısmına giriyorlar. Biz takipçi toplamak isteyen bir profil olarak bu tarz hizmetlere ücret vermeden bu saatleri nasıl öğrenebiliriz bu konuda sizleri biraz bilgilendirmek istiyorum.

 

Basit anlamda genel bir ifadeyle kullanıcılar sabah saatlerinde sadece göz gezdirip çıkıyorlar, fakat öğlen saatlerine doğru yoğunlaşan ilgiler, akşam saatlerine doğru artarak devam ediyor. Uykulu gözler her zaman dikkatsizdir, biz de paylaşımlarımızı ne sabah çok erken saatlerde ne de gece geç saatlerde yapmamaya özen gösterelim. Öğlen ile akşam saatleri paylaşımlar için gayet ideal saatler.

Tabii bu yazıda genel anlamda instagrama hangi saatlerde fotoğraf atılmalı konusunu işliyorum fakat burada paylaşımlarımızın içerik kalitesi, kitlelerle alaka düzeyi, popüler etiketleri kullanma, güncel ve düzenli paylaşımlar yapmak da bu konuda çok önemli.

Biraz da istatistik firmalarının araştırma verileri üzerine konuşalım.

Sosyal medya yönetim platformu Sprout Social diye bir araştırma firması var. Instagram’da  gönderi paylaşmak için en doğru zamanı  belirlemek için 24.000 Instagram hesabını analiz etmiş ve maksimum etkileşim için  aşağıdaki zamanları ideal Instagram yayın zamanı olarak bulmuşlar:

  • Çarşamba 11:00 – 12:00, 13:00 – 14:00 veya 15:00 – 16:00
  • Cuma 11:00 – 12:00 veya 12:00 – 13:00

En yüksek katılım daha genel olarak hafta içi 11:00 ile 15:00 arası gözüküyor.

Bu istatistik ilgili şirketin en iyi zamana odaklanmış verilerinin paylaşımı , bir de en az , en zayıf etkileşim olduğu günü belirlemişler. O da Pazar günü. Yani bir çok insanın  izin günü olan Pazar günü. Çünkü bazı çalışanlar Cumartesi ve Pazar tatil yaparken , bazı çalışanlar ise sadece Pazar günü izin yapıyor. Dolayısıyla tek izin gününü sosyal medyada harcamak istemiyor.

Tüm bu gün ve saat aralıklarına dikkat ederek paylaşım yapmaya özen gösterirsek , istediğimiz etkileşim sayısına kısa sürede ulaşabiliriz.

Benzer yazımız olan “İnstagram’da hangi sayfaları takip edersek takipçi artar” başlıklı yazımızı da incelemeniz menfaatiniz icabıdır.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!