Staj Sigortası ve Doğum Borçlanması Erken Emeklilik Sağlayabiliyor

Kadınların en fazla merak ettiği konulardan biri olan staj sigortası ve doğum borçlanması erken emeklilik sağlayabiliyor mu hakkında detaylı araştırmalar yapılmaktadır.  

Günümüzde çok önemli bir yere sahip olan emeklilik insanların hayatlarının en önemli anlarında rahat yaşamalarına yardımcı olmaktadır. Bu neden ile konu hakkında detaylı inceleme yapmak gerekmektedir.

Staj Sigortası ve Doğum Borçlanması Erken Emeklilik Sağlayabiliyor
Staj Sigortası ve Doğum Borçlanması Erken Emeklilik Sağlayabiliyor

Staj Sigortası Doğum Borçlanması Olanakları 

Staj sigortası ve doğu borçlanması erken emeklilik sağlayabiliyor konusu genel olarak tüm kadınların en fazla araştırdıkları konuların başında gelmektedir. Doğum borçlanması aslında sigortalı çalışmaya başladıktan sonra doğan çocuklar için yapılmaktadır. Fakat öğrenci olduğu zamanlarda staj sigortası yaptırmış olan kadınların normal olarak sigortalı çalışmaya başlamadan önce doğan çocukları için doğum borçlanması yaptırmasını sağlamaktadır. Kadınların mağduriyetini en aza indirmek amacı ile 3 çocuk için her birinde 2 yıla kadar süre ile borçlanma hakkı tanıyor. Bu duruma göre ücretsiz doğum ya da analık izni süreleri ile doğum tarihi itibari ile boşta geçen sürelerin iki yıla kadar olan kısmı için doğum borçlanması yapılabiliyor.  

Staj Sigortası Bulunan Kadınların Doğum Borçlanması  

Normalde doğum borçlanması sadece sigortalı olarak çalışamaya başlanmasında sonra doğmuş olan çocuklar için yapılmaktadır. Fakat ilk defa sigortalılığı “kısa vade” sigorta kollarına tabi prim bildirilerek başlayan kadınlar daha sonraları uzun vadeli sigorta üzerinden çalışmaları halinde iki tarih arasında doğan çocuklar için doğum borçlanması yapılabilir. Kısa vade sigorta iş kazası ve meslek hastalığı sigortasıdır. Öğrencilik sırasında staj sigortası yapılan kişiler için sadece iş kazası ve meslek hastalığı sigorta primi ödemesi yapılmaktadır. 

Birden Fazla Çocuğu Olanlar Hangisi İçin Borçlanmalı? 

Genel olarak birden fazla çocuğu için borçlanma hakkına sahip olan kadınların tercih ettikleri doğumları ya da en fazla borçlanılacak süreye olanak veren doğumları borçlandırılır. Doğum borçlanması için dilekçe verilirken hangi çocuk için borçlanma yapılacağı hakkında dilekçe üzerinde belirtilmesi gerekmektedir. Bir günlük doğum borçlanması bile emeklilik yaşının öne çekilmesi konusunda çok önemli bir yere sahip olmaktadır. İki yıllık borçlanma maliyeti yaklaşık olarak 22.600 lira kadar olmaktadır.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!