Temassız Kredi Kartı Nedir, Nasıl Alınır? Avantajları Nelerdir?

Temassız kredi kartı nedir, ne işe yarar? Faydaları, Zararları Nelerdir?

Özellikle pandemi sürecinde oldukça fazla önem arz eden kredi kartları ve banka(ATM) kartları hakkında çokça merak edilen; Temassız Kredi Kartı Avantajları Nelerdir? Temassız Ödemenin Avantajları Nelerdir? Temassız Ödemenin Dezavantajları Nelerdir? Temassız Ödeme Özelliği Nedir? Temassız Ödeme Yöntemi Güvenli Midir? Temassız Kredi Kartı Nedir, Ne İşe Yarar? Mobil Temassız Ödeme Nedir, Nasıl Yapılır? Temassız kredi kartı nasıl çalışır?  Temassız kredi kartı özellikleri nelerdir? Temassız kredi kartı nasıl kullanılır? Temazsız kredi veya banka kartı her yerde geçer mi, temazsız kredi kartının geçtiği yerler neresi? gibi vatandaşların cevabını merak ettiği sorgulara ayrıntılı olarak değinelim.

Corona virüs sebebiyle yaşanan pandemi sürecinde temassız kredi kartları daha çok öne çıktı ve oldukça önem kazandı. Bankalar daha çok tanıtımına önem verip , bu ürünü öne çıkardılar. Peki

Temassız kredi kartı nedir, ne işe yarar ?

Mantık olarak ve fiziksel olarak aslında normalde şimdiye kadar neredeyse hepimizin bildiği gördüğü , tanıdığı ve kullandığı kredi kartından bahsediyoruz. Fakat işleyiş olarak temassız kredi kartı, normal bir kredi kartından ayrılıyor. Aslında önceden de var olan fakat yazımızın başında da belirttiğimiz gibi corona virüs sebebiyle pandemi sürecinde adını sıkça duyduğumuz

Temassız kredi kartının avantajları;

Temassız kredi kartının avantajlarından birisi hijyen. Yani alışverişinizi herhangi bir marketten, manavdan , kasaptan, kırtasiye, kuyumcu vb. herhangi bir alış veriş noktasından yaptınız. Kasaya geldiğiniz zaman kredi kartınızı vermiyorsunuz, genelde kasiyer size pos cihazı tarzında fakat pos cihazından daha olan bir cihaz uzatıyor. Siz sadece elinizdeki temassız özellikteki kredi kartınızı bu cihaza uzatıyor ve ödemenizi yapıyorsunuz. Herhangi bir temas olmadığı için cihaz ile yaklaşık 4 cm mesafede kartı tutmanız yeterli olacak bu yüzden çok hijyeniktir.

Temassız kredi kartının avantajlarından bir diğer avantajı hız. Normal bir kredi kartını kasiyere verirsiniz, ödeme tutarını girer kartı pos cihazına sokar, şifre girerseniz, bankadan yanıt gelir ve slip çıkar. Temassız kredi kartında ise kartı cihaza yaklaştırdığınız anda kartı takma , şifre girme gibi adımları atlayacağımız için saniyeler içinde bankadan gelen yanıt ile alış verişimizi tamamlamış oluyoruz. Oldukça hızlıdır.

Temassız kredi kartının dezavantajları (zararları);

Her şeyin avantajı olduğu gibi dezavantajı da vardır. Temassız kredi kartının da dezavantajlarından bahsecek olursak

⦁ Temassız ödemenin yaklaşık 4 cm mesafeden çekim yapabildiği ve şifre istememesi dolayısıyla da hızlı işlem yaptığından bahsetmiştik avantajlar kısmında, fakat şifre istememesi bazı durumlarda güvenlik açığını da beraberinde getirebiliyor. Haberlere de bir dönem konu olmuştu belki siz değerli okuyucularımızda denk gelmişsinizdir. Toplu taşıma araçlarında çantanızda veya pantolonunuzun arka cebinze koyacağınız cüzdanınızda bulunduracağınız temassız kredi kartına kötü niyetli kişiler ellerinde taşınabilir (mobil) pos cihazına rakam girip , size yaklaştırarak çekim yapabilirler. Dediğim gibi haberlere de aynı şekilde konu olmuştu.

⦁ Diğer bir dezavantajı limitinin düşük olması. Aslında bu avantajda sayılabilir ama neden dezavantaj kısmına eklediğimden bahsedeyim siz de kendinize göre değerlendirin. Dezavantajlar kısmında bir üstteki ilk madde de belirttiğim durum ile karşılaşırsak en azından yüksek tutarlarda dolandırılma riskimiz bulunmamış oluyor. Fakat yüksek tutarlı bir market alış verişi, televizyon veya mobilya alış verişi gibi , alış verişlerde bulunursak bu alış verişleri temassız kredi kartımız ile ödeyemeyiz. Çünkü temassız kredi kartıyla yapabileceğimiz alış veriş işlemi limiti 250 TL. Bu işlem limiti öncesinde 120 TL ‘ye kadardı. Fakat arttırım işlemi 18 Mart 2020 tarihinde gerçekleşti ve limit 250 TL oldu. Genelde günlük alış verişlerimizi karşıladığımız durumlarda kullanabiliyoruz diyebiliriz. Belirtmiş olduğumuz aynı madde içindeki 2 sebepten ötürü avantaj da dezavantaj da denilebilir. Takdiri siz değerli okuyucularımıza bırakıyoruz.

Mobil Temassız Ödeme Nedir ?

Bir de bu konularla bağlantılı olan mobil temassız ödeme denilen bir sistem var. Mobil temassız ödeme ; kredi kartıyla ödemeleriniz için kullanmış olduğunuz bankanın uygulamasını cep telefonunuza indirip kredi kartınızı tanıtmanız sonucu, alış verişinizi tamamlayınca pos cihazınıza kredi kartınız yerine cep telefonunuzu yakınlaştırarak alış verişinizi tamamlamış oluyorsunuz.

temassiz kredi karti nedir, nasil alinir?
Temassız Kredi Kartı Nedir, Nasıl Alınır? Avantajları Nelerdir?

Mobil Temassız Ödeme Nasıl Yapılır ?

⦁ Kullanmış olduğunuz cep telefonunuzun NFC özelliğine sahip olması gerekir.
⦁ Eğer cep telefonunuz NFC özelliği sahipse, aktif hale getirelim.
⦁ Kullanmış olduğunuz bankanın mobil uygulamasını cep telefonumuza indirelim.
⦁ Mobil uygulamaya T.C. Kimlik numaranız ya da müşteri numaranız ile giriş sağlayın.
⦁ Mobil uygulama da yer alan mobil ödeme seçeneği aktif hale getirilmelidir. Genelde ilgili seçenek ödemeler kısmının altında mobil ödemeler olarak yer alır. Fakat kullanmış olduğunuz bankanın mobil uygulamasının dizaynına göre menüsel farklılıklar olabilir. Genel anlamda aktif edilmesi gereken özellik mobil ödeme özelliği olarak geçer. Menüyü bulamamanız durumunda bankanızın müşteri hizmetlerinden yardım alabilirsiniz.

Hangi İşletmeler Temassız POS Sahibi Olabilir?

Son olarak temassız yapılan bu işlemlemlerle ilgili, hangi işletmeler pos sahibi olabilir konusuna da değinelim. Temassız pos sahibi olmak isteyen her işletme bankaya giderek temassız özellikli pos sahibi olamıyor. Çünkü bankaların bununla ilgili prosedürleri var. Tüm prosedürleri karşılayabilen işletmelere temassız pos veriliyor, tabii ki yapılan tüm işlemler de kayıt altına alınıyor.

Bu konuyla bağlantılı olarak eğer kredi kartı almakta güçlük çekiyorsanız ya da bankalar vermiyorsa bloke teminatlı kredi kartı nedir, nasıl çıkarılır? adlı yazımızdan BURAYA tıklayarak okuyup, faydalanabilirsiniz ya da herhangi bir geliriniz yok fakat kredi kartı çıkarmak istiyorsanız BURAYA tıklayıp makalemizi okuyarak gelir belgesiz kredi kartı veren bankaları öğrenebilirsiniz. Bu ve bunun gibi tüm yazılarımızı da ekonomi – finans kategorimizden öğrenebilirsiniz. Ekonomi – finans bölümüzdeki yazılarak ulaşmak için de BURAYA tıklamanızı tavsiye ediyorum.

Son olarak bu yazımız ve diğer tüm yazılmızın altında bulunan yorum kısmında kendi fikirleriniz, tavsiyelerinizi ve tecrübelerinizi aktarmayı unutmayın. Bilgi paylaştıkça güzeldir, sağlıklı günler dileriz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!