Basur İçin Hangi Doktora Gidilir?

Basur hastalığı bir makat hastalığıdır. Bu hastalığın tedavisi için genel cerrahiye gidilmelidir. Genel cerrahide de bu alanda uzmanlaşmış bir cerraha gitmeniz önerilir.

Basur İçin Hangi Doktora Gidilir?
Basur İçin Hangi Doktora Gidilir?

Hemoroit (Basur) Neden Oluşur? 

Hemoroit, halk arasında kullanılan ismi ile basur makat hastalığıdır. Bu hastalığa neden olan bazı faktörler bulunmaktadır. En büyük faktör ise kabızlıktır. Çünkü insanlar kabızken çok fazla ıkınırlar ve bu ıkınma anüslerine baskı yaparak hemoroide neden olur. Bu nedenle basuru önlemek için kişilerin kabız olmamaya özen göstermeleri gerekmektedir. Basur hastalığına yol açan bir diğer faktör ise tuvalette çok zaman geçirilmesidir. Kişiler tuvalette çok fazla zaman harcayarak farkında olmadan anüslerine baskı yaparlar ve bu davranış sık sık yapılan bir hal aldıysa kişi basur hastalığına yakalanabilir.  

Hemoroit Nasıl Tedavi Edilir? 

Hemoroit (basur) birkaç farklı yolla tedavi etmek mümkündür. Bunlardan ilki ameliyat ile basur tedavisidir. Kişi ameliyat olduktan sonra basuru azalır fakat aynı hareketler tekrarlanırsa yeniden basur olma riski yüksektir. Yani ameliyat olduktan sonra hasta ıkınma, kabız olma ve tuvalette çok zaman harcama gibi şeyleri yapmaması gerekir. Diğer bir tedavi yöntemi ise ameliyatsız tedavi yöntemidir. Doktorunuzla konuşarak kendinize en uygun olan tedaviyi belirleyebilirsiniz. Basur hastalığı bazı kişilerde doğum anında da oluşabilmektedir. Doğum anında doğum yapan kişi çok fazla ıkınarak aslında anüsüne baskı uygular ve bu ıkınmalar sonucunda basur oluşabilir. Ama hastalık daha ilk aşamasında olduğu için kabız kalmamaya ve tuvalette çok fazla oturmamaya özen göstererek bu rahatsızlığın önüne geçilebilir.  

Basur İçin Gidilebilecek Doktorlar 

Basurunuz var ise eğer öncelikle bir genel cerrahiden randevu almalısınız fakat genel cerrahi çok geniş bir bölüm olduğu için basur alanında uzmanlaşmış bir doktor ile görüşmeniz daha iyi olacaktır. Genel cerrahide makat hastalıkları alanında uzmanlaşmış bir bölümde mevcuttur bu bölüm protokolojidir. Eğer sizde basur hastalığından şikayetçi iseniz mutlaka bir protokoloji uzmanı ile görüşmelisiniz. Protokoloji uzmanı sadece basur değil anal fissür, kıl dönmesi gibi birçok farklı makat hastalıkları ile de ilgilenmektedir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!